wtorek, 12 grudnia 2017

Newsroom

Analiza PCC Exol

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 20 marca 2017
"Patrząc z punktu widzenia obligatariuszy, grupa Exol posiada prawidłowe wskaźniki zadłużenia, płynności czy obsługi długu. Pewien niepokój budzą rosnące ceny surowców wykorzystywanych przez Exol w produkcji."

Omówienie wyników PCC Exol po raporcie za 2016 r.

Dla przypomnienia, spółka PCC Exol wchodzi w skład międzynarodowej grupy PCC, wraz z bardziej rozpoznawalnym bratem – PCC Rokita. Obie spółki główną siedzibę mają Mw Brzegu Dolnym. można powiedzieć, że w pewnym zakresie korzystają ze wspólnej infrastruktury. Spółki łączy również Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol i PCC Rokita, który odpowiada między innymi za kwestie finansowe.

Głównym produktem spółki Exol są surfaktanty, zwane również środkami powierzchniowo czynnymi. Dzięki surfaktantom możliwe jest spienianie, odpienianie, emulgowanie, zwilżanie czy też wspomaganie usuwania zanieczyszczeń, np. z tkanin. Surfaktanty pomagają też łączyć I uzyskiwać stabilne mieszaniny różnych substancji chemicznych, których bez ich użycia nie dałoby się połączyć, np. mieszanina oleju z wodą. W ofercie PCC Exol znajduje się ponad 300 produktów.

Spółka dzieli swoją produkcję i sprzedaż na dwa segmenty:

 • Segment detergentów i higieny osobistej

Surfaktanty to niezbędne komponenty detergentów i środków higieny osobistej (środków do prania, szamponów, żeli pod prysznic, kosmetyków, płynów do płukania tkanin czy odżywek do pielęgnacji włosów ), umożliwiają mycie, pranie, czyszczenie I odtłuszczanie.

 • Segment aplikacji przemysłowych

Surfaktanty wchodzą w skład kompozycji używanych w produkcji tekstyliów, w przemyśle celulozowo-papierniczym, w procesach obróbki metalu, w farbach, lakierach, klejach, w agrochemikaliach i wielu innych.

Grupa 9 marca opublikowała raport za 2016 rok, który od audytra, firmy BDO, otrzymał opinię "bez zastrzeżeń".

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj (PDF, 822 KB)

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Capital Park – raport kredytowy DM Michael/Ström

  04 grudnia 2017
  W III kw. spółka zrefinansowała część obligacji złotowych obligacjami w euro, co pozwoliło jej ograniczyć średnie oprocentowanie obligacji do 4,9 proc. z 6,2 proc. w pierwszym półroczu. Capital Park planuje kolejne refinansowanie na kwotę 35-40 mln euro, co powinno pozwolić obniżyć koszt długu obligacyjnego do ok. 4,1 proc.
  czytaj więcej
 • Analiza i2 Development

  04 grudnia 2017
  Sytuacja bilansowa grupy i2 Development na 30 września 2017 roku wygląda poprawnie, zadłużenie ma przede wszystkim charakter długoterminowy, a sam wskaźnik zadłużenia znajduje się na poziomach akceptowalnych. Również i płynność wydaje się być w normie.
  czytaj więcej
 • Emisja publiczna czy Catalyst to kwestia portfela

  17 marca 2017
  Większe kwoty łatwiej zainwestować biorąc udział w nowej emisji, co nie znaczy jeszcze, że rynek wtórny odrzuca względy milionerów.
  czytaj więcej
 • Analiza Kancelarii Medius (update po wynikach IV kw. 2016)

  13 marca 2017
  "Pod kątem wskaźnikowym Kancelaria Medius prezentuje się poprawnie. Przychody (spłaty na portfelach) rosną, rosną również zyski netto."
  czytaj więcej

Emisje