czwartek, 21 czerwca 2018

Newsroom

Analiza PCC Exol

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 20 marca 2017
"Patrząc z punktu widzenia obligatariuszy, grupa Exol posiada prawidłowe wskaźniki zadłużenia, płynności czy obsługi długu. Pewien niepokój budzą rosnące ceny surowców wykorzystywanych przez Exol w produkcji."

Omówienie wyników PCC Exol po raporcie za 2016 r.

Dla przypomnienia, spółka PCC Exol wchodzi w skład międzynarodowej grupy PCC, wraz z bardziej rozpoznawalnym bratem – PCC Rokita. Obie spółki główną siedzibę mają Mw Brzegu Dolnym. można powiedzieć, że w pewnym zakresie korzystają ze wspólnej infrastruktury. Spółki łączy również Rafał Zdon, wiceprezes PCC Exol i PCC Rokita, który odpowiada między innymi za kwestie finansowe.

Głównym produktem spółki Exol są surfaktanty, zwane również środkami powierzchniowo czynnymi. Dzięki surfaktantom możliwe jest spienianie, odpienianie, emulgowanie, zwilżanie czy też wspomaganie usuwania zanieczyszczeń, np. z tkanin. Surfaktanty pomagają też łączyć I uzyskiwać stabilne mieszaniny różnych substancji chemicznych, których bez ich użycia nie dałoby się połączyć, np. mieszanina oleju z wodą. W ofercie PCC Exol znajduje się ponad 300 produktów.

Spółka dzieli swoją produkcję i sprzedaż na dwa segmenty:

 • Segment detergentów i higieny osobistej

Surfaktanty to niezbędne komponenty detergentów i środków higieny osobistej (środków do prania, szamponów, żeli pod prysznic, kosmetyków, płynów do płukania tkanin czy odżywek do pielęgnacji włosów ), umożliwiają mycie, pranie, czyszczenie I odtłuszczanie.

 • Segment aplikacji przemysłowych

Surfaktanty wchodzą w skład kompozycji używanych w produkcji tekstyliów, w przemyśle celulozowo-papierniczym, w procesach obróbki metalu, w farbach, lakierach, klejach, w agrochemikaliach i wielu innych.

Grupa 9 marca opublikowała raport za 2016 rok, który od audytra, firmy BDO, otrzymał opinię "bez zastrzeżeń".

Pełna treść analizy dostępna jest tutaj (PDF, 822 KB)

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A.

 • PCC Exol powrócił do wyższego zadłużenia

  21 maja 2018
  W I kwartale chemiczna grupa wydała dwie trzecie posiadanej gotówki przy jednoczesnym wzroście wykorzystania kredytów. Tymczasem w maju PCC Exol wypłacił 15,5 mln zł dywidendy.
  czytaj więcej
 • PCC Exol chce wypłacić 15,5 mln zł dywidendy

  16 kwietnia 2018
  Formalnie przedstawiona kwota na razie jest propozycją zarządu, do zatwierdzenia jeszcze przez radę nadzorczą oraz akcjonariuszy. W praktyce nie należy oczekiwać, żeby na którymkolwiek z etapów doszło do zmian.
  czytaj więcej
 • Rekordowe obroty publicznymi emisjami w marcu

  03 kwietnia 2018
  Wartość transakcji obligacjami oferowanymi w publicznych emisjach przeprowadzonych na podstawie prospektów emisyjnych i adresowanych do inwestorów indywidualnych wyniosła w marcu 90,9 mln zł – wynika z naszych obliczeń.
  czytaj więcej
 • PCC Exol zwiększył zasoby gotówki

  21 marca 2018
  Wprawdzie zobowiązania odsetkowe chemicznej grupy nie zmieniły się w sposób istotny, ale za sprawą posiadanych środków pieniężnych spadł dług netto oraz poprawie uległa płynność natychmiastowa. Wyniki PCC Exol trapi jednak spadek rentowności.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Analizy

Emisje