sobota, 28 września 2024

Newsroom

Bank Millennium zakończył plan naprawy

msd | 20 czerwca 2024
Zamknięcie uruchomionego przed dwoma laty planu naprawy bank argumentuje osiągnięciem wszystkich kluczowych jego założeń.

Według Banku Millennium, zdefiniowane w planie naprawy wskaźniki osiągnęły bezpieczne poziomy, a jego rentowność i wyniki finansowe uległy trwałej poprawie. Jak zaznaczono, same współczynniki kapitałowe przywrócono do poziomów „znacznie przekraczających” minima regulacyjne, a bank oraz cała grupa kapitałowa spełniają wymogi MREL.

- Dwa lata temu, kiedy uruchamialiśmy całą procedurę, jasno deklarowaliśmy, że silne fundamenty, które wspierają bank, pozwolą nam w okresie planu naprawy normalnie się rozwijać. Dotrzymaliśmy słowa. (…) Złożony program naprawy i wysiłek całego zespołu banku doprowadził do spełnienia wskaźników kapitałowych szybciej niż planowaliśmy. Wyjście z planu naprawy to nowy początek dla dalszego wzrostu biznesu i rozwoju banku – powiedział Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium, cytowany w komunikacie.

O zakończeniu planu naprawy zarząd banku poinformował Komisję Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bank Millennium realizował plan naprawy od lipca 2022 r. Po siedmiu z rzędu kwartałach na minusie szalę przeważyło wówczas uchwalenie wakacji kredytowych, w wyniku czego na koniec września 2022 r. bank notował około 0,6-0,7 mld zł niedoborów kapitałowych. W ich późniejszej odbudowie pomógł szereg czynników, od odwrócenia negatywnych wycen na obligacjach skarbowych, przez poprawę rentowności, po optymalizację bilansu, w tym także w ramach zrealizowanych transakcji sekurytyzacji.

Na koniec marca tego roku łączny współczynnik kapitałowy oraz współczynnik kapitału Tier 1 grupy Banku Millenium wynosiły 18,0 oraz 14,9 proc. przy minimach regulacyjnych ustalonych kolejno na 12,2 oraz 9,9 proc.

Na Catalyst notowane są dwie serie podporządkowanych obligacji Banku Millennium, w odniesieniu do których nie skorzystał on z prawa do przedterminowego wykupu. W minioną środę papiery MIL1227 oraz MIL0129 wyceniano odpowiednio na 100 i 99 proc. nominału wobec niecałych 80 proc. rok wcześniej (nominał długu Millennium to jednak 500 tys. zł, co powoduje, że papierami handlują głównie instytucje).

Będąc w trakcie realizacji planu naprawy Bank Millennium uplasował dwie transze wartych łącznie 500 mln euro euroobligacji, aby wypełnić wymogi MREL. We wrześniu 2023 r. za czteroletni dług z opcją przedterminowej spłaty bank zobowiązał się płacić 9.875 proc., co dla pierwszej emisji dawało wówczas ponad 6,4 pkt proc. ponad stawkę swapową w euro. Papiery te jednak nie trafiły do obrotu na GPW.

Więcej wiadomości o Bank Millennium S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst