czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Bank Pekao rusza ze sprzedażą obligacji oszczędnościowych

msd | 23 września 2022
Od początku października Bank Pekao będzie prowadził sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa, za wyjątkiem sześcio- i dwunastoletnich papierów rodzinnych.

Na podstawie zawartej z Ministerstwem Finansów umowy od 1 października Bank Pekao będzie prowadził sprzedaż obligacji skarbowych, także dla osób nie będących jego klientami. Prowadzona przez bank dystrybucja odbywać się ma za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao i początkowo prowadzona będzie w kanałach zdalnych, tj. w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej PeoPay.

Według zapewnień banku, sam proces zakupu ma być prosty, bez użycia dokumentacji papierowej i potrwać dwie, trzy minuty. 

–Jestem przekonany, że nowy, nowoczesny proces jaki stworzyliśmy dla obligacji – w pełni zdalny, bez dokumentacji papierowej, z wykorzystaniem nowoczesnych aplikacji i sposobów autoryzacji będzie dużym ułatwieniem dla klientów i znacznie poszerzy dostępność produktu dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych – powiedział Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao, cytowany w komunikacie.

Możliwość zakupu obligacji przy udziale pracownika banku w 380 punktach Pekao zobowiązało się wprowadzić począwszy od 2 stycznia przyszłego roku. 

Jak się okazuje, przełamanie monopolu PKO BP w sprzedaży obligacji oszczędnościowych nie będzie jednak całkowite. Przynajmniej na razie. Od października Bank Pekao zaoferuje bowiem sześć ogólnodostępnych serii papierów skarbowych, ale bez sześcio- i dwunastoletnich obligacji rodzinnych, które kupować mogą wyłącznie beneficjenci programu rodzina 500+.

Rozszerzenie sieci sprzedaży obligacji detalicznych ma być odpowiedzią na majowe wystąpienie premiera, w którym między innymi zapowiadał on też papiery nowego rodzaju (od czerwca w ofercie MF znajdują się 12- i 24-mies. obligacje z kuponami opartymi o stopę referencyjną NBP)

W lipcu tego roku resort finansów informował Obligacje.pl o zainteresowaniu sprzedażą obligacji detalicznych od czterech nowych podmiotów. 

Po ośmiu miesiącach tego roku łączna sprzedaż papierów oszczędnościowych sięgała rekordowych 47,3 mld zł, czemu przysłużyły się szczególnie dobre rezultaty czerwca i lipca (14,1 i 10,3 mld zł). Efekt czerwcowych nowości powoli zaczął jednak mijać, a i banki zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów. W sierpniu sprzedaż obligacji detalicznych była więc już niższa (6,1 mld zł). 

Według naszych obliczeń na podstawie rejestru KDPW, do 22 września włącznie sprzedaż papierów skarbowych z obecnej oferty wyniosła nieco ponad 2,1 mld zł.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje