wtorek, 26 listopada 2024

Newsroom

Bank Pocztowy wyemituje nowe obligacje

msd | 14 września 2017
Za 10-letnie podporządkowane papiery dłużne bank zaoferuje WIBOR 6M plus 2,5 pkt proc. marży.

Nowe obligacje będą zatem oprocentowane o 0,3 pkt proc. niżej od zeszłorocznej emisji publicznej. Tym razem będzie to jednak oferta prywatna, co do zasady tańsza w przygotowaniu. Ponadto, od czasu poprzedniej emisji sytuacja Banku Pocztowego nie zmieniła się w sposób istotny. Wprawdzie utrzymano adekwatność kapitałową na stabilnym – poniżej średniej – poziomie, ale istotnie pogorszyła się w tym czasie jakość portfela kredytowego. Z kolei zyski banku znacznie spadły (zysk netto spadł o 83,8 proc. r/r do 1,6 mln zł w I półroczu), choć wiązać to należy raczej z zeszłorocznym jednorazowym zdarzeniem, bez którego w rachunku wyników prawdopodobnie pojawiłaby się strata.

Tak czy inaczej, rentowność Pocztowego jest niska i ogólna sytuacja finansowa banku wypada przeciętnie na tle sektora. Oferowana marża, podobnie jak i wcześniej, jest raczej rezultatem państwowego akcjonariatu (75 proc. udziału w kapitale posiada Poczta Polska, pozostałe 25 proc. PKO BP) oraz wyceny starszych emisji.

Oferowane przez Bank Pocztowy obligacje są długiem podporządkowanym, zatem można się spodziewać, że po pięciu latach może dojść do ich wcześniejszego wykupu (w komunikacie nie napisanego tego wprost).

Nowe papiery trafią do obrotu na Catalyst, gdzie znajdują się dwie starsze serie podporządkowanych obligacji Pocztowego, w tym jedna pochodząca z zeszłorocznej emisji publicznej. Obligacje BPO0626 wyceniano w środę na 105,03 proc., co dawało 3,89 proc. rentowności brutto. W praktyce jednak raczej należałoby się spodziewać 3,11 proc. rentowności, jeśli bank zdecyduje się na przedterminowy wykup długu czerwcu 2021 r.

Więcej wiadomości o Bank Pocztowy S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje