niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

CBA zatrzymało kolejne osoby z grupy Great Private Equity

msd | 29 lipca 2021
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzech dyrektorów spółki Great Private Equity, która miała doprowadzić inwestorów do strat na wysokodochodowych obligacjach.

Zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA to trzej dyrektorzy regionalni Great Private Equity (GPE), spółki, która miała doprowadzić co najmniej 150 osób do ponad 16 mln zł strat. 

„Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku Forex między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie. Klienci spółek lokowali oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku
 - podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak wyjaśnia CBA, inwestorzy początkowo otrzymywali zwrot zainwestowanych środków, ale wraz z propozycją reinwestycji o gwarantowanym zysku. 

„Po jakimś czasie przedstawiciele firmy stawali się jednak dla klientów nieuchwytni. Poszczególne osoby straciły w ten sposób od 1 tys. zł do nawet ponad 3,5 mln zł. Tym sposobem co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 mln zł” – tłumaczy dalej CBA.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

To już kolejne zatrzymania w sprawie grupy GPE. Wcześniej w ramach postępowania zatrzymano bowiem prezesa i wiceprezesa spółki, jej dwóch dyrektorów regionalnych, a także dwóch byłych pracowników.

Jak zapewnia CBA, śledczy nadal analizują zgromadzony materiał dowodowy. Biuro apeluje też do pozostałych poszkodowanych o kontakt z warszawską delegaturą.

Więcej wiadomości kategorii Prawo