czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Emitenci z Catalyst, których najczęściej można spotkać w portfelach funduszy

ben | 25 września 2018
Na koniec czerwca 2018 roku w portfelach funduszy inwestycyjnych, których sprawozdania finansowe są publiczne, znalazły się notowane na Catalyst obligacje korporacyjne, komunalne i bankowe oraz hipoteczne listy zastawne o łącznej wartości blisko 21,24 mld zł. To o 2,3 proc więcej niż pół roku wcześniej.

Obligacje notowane na Catalyst miało w portfelach na koniec ubiegłego roku 205 funduszy lub wydzielonych w ich ramach subfunduszy (pół roku temu 215), zarządzanych przez 33 towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) – wynika z opublikowanych pod koniec sierpnia sprawozdań funduszy inwestycyjnych za pierwsze półrocze 2018. W kręgu ich zainteresowań znalazło się 112 emitentów (pół roku wcześniej 132).

Podobnie jak na koniec grudnia ub.r., najpopularniejszym wśród zarządzających funduszami był Alior Bank. Jego obligacje, o łącznej wartości 962,92 mln zł (pisząc o wartości zainwestowanych pieniędzy mamy na myśli wartość nominalną, tu i w dalszej części tekstu), znaleźliśmy w portfelach 101 funduszy. Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Kruk i PKO BP (po 90 funduszy), z tą różnicą, że w papiery dłużne windykatora fundusze zainwestowały w sumie 588,35 mln zł, a banku 1,42 mld zł.

Rodzynkiem spoza branży finansowej w TOP 10 jest Robyg. Obligacje dewelopera posiadały 64 fundusze, a ich wartość wynosiła 292,21 mln zł (pół roku wcześniej odpowiednio 76 i 268,38 mln zł).

10 emitentów, których obligacje najczęściej można spotkać w portfelach funduszy inwestycyjnych

Pod względem skali zaangażowania funduszy w notowane walory emitentów z Catalyst, to w TOP 10 generalnie nie zaszła większa zmiana – nadal nie ma w niej przedstawiciela sektora innego niż finansowy, i to nawet bez windykatorów, bo są tam tylko banki, banki hipoteczne i grupa PZU.

Najwięcej pieniędzy, jak zawsze, zarządzający funduszami przeznaczyli na obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego, tym razem prawie 2,3 mld zł (ok. 250 mln zł mniej niż pół roku wcześniej). Na drugim miejscu podium też nic się nie zmieniło i nadal zajmuje je mBank Hipoteczny (1,93 mld zł). Natomiast na trzecie miejsce wskoczył PKO BP (1,42 mld zł), wyrzucając z niego PZU, które tym razem znalazło się na piątym miejscu (1,13 mld zł).

Podium wyglądałoby jednak nieco inaczej, jeśli zaangażowanie policzyć na poziomie grup kapitałowych. Liderem jest wówczas grupa PKO (PKO BP + PKO Bank Hipoteczny + PKO Finance), którym zarządzający powierzyli razem prawie 2,77 mld zł. W przypadku grupy mBanku (mBank + mBank Hipoteczny) jest to ponad 2,53 mld zł, a grupy PZU (PZU + PZU Finance) blisko 1,91 mld zł.

10 emitentów, w których obligacje fundusze zainwestowały najwięcej pieniędzy

Poniżej zamieszczamy też osobne zestawienie dziesięciu emitentów, w których obligacje zarządzający funduszami ulokowali najwięcej pieniędzy, z pominięciem banków i grupy PZU.

10 emitentów, w których obligacje fundusze zainwestowały najwięcej pieniędzy (bez banków i PZU)

Informacje o zaangażowaniu funduszy w obligacje notowane na Catalyst, dostępne są tylko dla zalogowanych użytkowników. Można je znaleźć w tabelach na podstronach dedykowanych poszczególnym seriom obligacji. Można tam trafić np. wpisując w wyszukiwarkę na stronie głównej kod pod jakim dana seria jest notowana.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje