czwartek, 12 grudnia 2019

Newsroom

Eurorating obniża perspektywę ratingów mBanku i Millennium w związku z wyrokiem TSUE

ben | 09 października 2019
Agencja obniżyła perspektywę ratingu kredytowego obydwu banków ze stabilnej do negatywnej. Same ratingi zostały utrzymane na niezmienionym poziomie – BBB dla mBanku i BB+ dla Banku Millennium.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji, prawdopodobieństwo obniżenia ratingu w ciągu 12 miesięcy jest większe niż 1:3.

W uzasadnieniu decyzji Eurorating wskazuje m.in., że „wydane 3 października 2019 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w sprawie traktowania przez sądy umów na kredyty hipoteczne indeksowane do walut obcych zawierających klauzule niedozwolone, może być potencjalnie bardzo niekorzystne dla banków”.

Agencja wskazuje, że „najbardziej prawdopodobne sposoby rozwiązywania sporów sądowych pomiędzy kredytobiorcami a bankami skutkować będą dla kredytodawcy potencjalnie bardzo wysokimi kosztami, z uwagi na dużą obecnie, niekorzystną różnicę kursu franka szwajcarskiego w stosunku do jego kształtowania się w okresie, kiedy zostało udzielonych najwięcej kredytów denominowanych w tej walucie (tj. w latach 2006-2008)”.

EuroRating zaznacza jednocześnie, że „jakkolwiek dotychczas jedynie niewielka liczba kredytobiorców walutowych skierowała do sądów pozwy przeciwko bankom, to bardzo korzystne dla konsumentów orzeczenie TSUE wiąże się z potencjalnym ryzykiem dużego wzrostu liczby pozwów klientów banków w przyszłości”.

Więcej wiadomości o mBank S.A., Bank Millennium S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

 • Moody’s potwierdził ratingi Getin Noble Banku

  24 października 2019
  Długookresowa ocena depozytów banku pozostała na poziomie Caa1. Jej perspektywa jest zaś teraz negatywna po tym, jak agencja wycofała rating z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.
  czytaj więcej
 • Fitch obniżył ratingi mBanku

  16 października 2019
  W związku z prawdopodobnymi zmianami właścicielskimi długoterminowe oceny mBanku i mBanku Hipotecznego zostały obniżone z BBB do BBB-. Jednocześnie agencja Fitch potwierdziła ratingi trzech inny krajowych banków, w tym GNB i Millennium.
  czytaj więcej
 • Moody’s obniżył perspektywę ratingu mBanku

  27 września 2019
  Perspektywa długoterminowej oceny depozytów mBanku – A3 – została obniżona ze stabilnej do negatywnej. Decyzja ma związek z planami strategicznego akcjonariusza wobec mBanku.
  czytaj więcej
 • S&P obniżyła rating mBanku

  25 września 2019
  Zmiana z BBB+ do BBB związana jest z ostatnim komunikatem Commerzbanku – strategia niemieckiego banku przewiduje sprzedaż większościowego udziału w polskim banku.
  czytaj więcej

Emisje