niedziela, 05 kwietnia 2020

Newsroom

Eurorating obniża perspektywę ratingów mBanku i Millennium w związku z wyrokiem TSUE

ben | 09 października 2019
Agencja obniżyła perspektywę ratingu kredytowego obydwu banków ze stabilnej do negatywnej. Same ratingi zostały utrzymane na niezmienionym poziomie – BBB dla mBanku i BB+ dla Banku Millennium.

Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji, prawdopodobieństwo obniżenia ratingu w ciągu 12 miesięcy jest większe niż 1:3.

W uzasadnieniu decyzji Eurorating wskazuje m.in., że „wydane 3 października 2019 r. orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w sprawie traktowania przez sądy umów na kredyty hipoteczne indeksowane do walut obcych zawierających klauzule niedozwolone, może być potencjalnie bardzo niekorzystne dla banków”.

Agencja wskazuje, że „najbardziej prawdopodobne sposoby rozwiązywania sporów sądowych pomiędzy kredytobiorcami a bankami skutkować będą dla kredytodawcy potencjalnie bardzo wysokimi kosztami, z uwagi na dużą obecnie, niekorzystną różnicę kursu franka szwajcarskiego w stosunku do jego kształtowania się w okresie, kiedy zostało udzielonych najwięcej kredytów denominowanych w tej walucie (tj. w latach 2006-2008)”.

EuroRating zaznacza jednocześnie, że „jakkolwiek dotychczas jedynie niewielka liczba kredytobiorców walutowych skierowała do sądów pozwy przeciwko bankom, to bardzo korzystne dla konsumentów orzeczenie TSUE wiąże się z potencjalnym ryzykiem dużego wzrostu liczby pozwów klientów banków w przyszłości”.

Więcej wiadomości o mBank S.A., Bank Millennium S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje