wtorek, 26 października 2021

Newsroom

FixedIncome.pl: REIT-y nie zastąpią inwestycji w mieszkania na wynajem

ben | 13 kwietnia 2017
Wartość rynku komercyjnych nieruchomości w Polsce jest zbyt niska, by ich udostępnienie ograniczyło zapał Polaków do indywidualnych zakupów mieszkań na wynajem.

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych może sięgać ok. 5 mld EUR w dobrym roku (w 2016 r. było to – według Ernst & Young – 4,6 mld EUR), z czego część może przypadać na REIT-y. W ubiegłym roku zarejestrowane za granicą REIT-y stały za połową wartości transakcji w Polsce. Jeśli po uchwaleniu ustawy krajowe REIT-y byłyby w stanie całkowicie zastąpić zagraniczne, mogłyby kupować nieruchomości warte 2,5 mld EUR rocznie, ale tylko część z tych wydatków sfinansują indywidualni inwestorzy nabywający akcje REIT-ów w emisjach publicznych. W pierwszej publicznej emisji akcji przeprowadzonej przez REIT w Polsce (było to w marcu br.) inwestorzy indywidualni objęli 6 proc. oferty. Lecz nawet jeśli ich udział wzrośnie, a wydatki na nowe akcje REIT-ów sięgnęłyby np. 2 mld zł rocznie, wciąż będzie to o rząd wielkości mniej niż Polacy wydają na zakup mieszkań na wynajem.

Ba. W 2016 r. popyt na obligacje korporacyjne dostępne w emisjach publicznych przekroczył 3 mld zł. Akcje REIT-ów, choć są pożądaną nowością, nie przemodelują portfeli Polaków do góry nogami, nawet tych stawiających na uzyskiwanie pasywnych dochodów.

Pełna treść artykułu „REIT-y nie zastąpią inwestycji w mieszkania na wynajem” dostępna jest na stronach serwisu FixedIncome.pl, poświęconego w całości inwestycjom dającym stały, pasywny dochód z kapitału.

Więcej wiadomości kategorii REIT