czwartek, 21 września 2023

Newsroom

Fundusz Hipoteczny Yanok wrócił na listę ostrzeżeń publicznych

msd | 02 października 2020
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Fundusz Hipoteczny Yanok na listę ostrzeżeń publicznych, na której już raz się znajdował w okresie od maja 2018 r. do stycznia 2019 r.

Przyczyną wpisu ma być wykonywanie bez zezwolenia KNF „czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem”. Tym razem przewodniczący KNF miał przystąpić do postępowania już zainicjowanego przez inny podmiot.

W lipcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie przed lokowaniem pieniędzy w weksle inwestycyjne Funduszu Hipotecznego Yanok. Ostrzeżeniu miało też towarzyszyć zawiadomienie do prokuratury.

FH Yanok już w przeszłości znajdował się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Został na nią wpisany w maju 2018 r., ale po ośmiu miesiącach doszło do wykreślenia, ponieważ prokuratura umorzyła sprawę.

„Zarząd uważa że każda firma działająca w branży finansowej powinna zostać w podobny sposób zweryfikowana. Mimo wątpliwości jakie pojawiły się u klientów i kontrahentów Funduszu w tamtym czasie, cała procedura weryfikacji zainicjowana wpisem Komisji Nadzoru Finansowego okazała się bardzo korzystna dla Funduszu i w ogromny sposób zwiększyła wiarygodność Funduszu Hipotecznego Yanok” – pisał FH Yanok 3 stycznia 2019 r., tuż po wykreśleniu z listy ostrzeżeń.

Przed inwestycjami w weksle, których ofert przybywa od czasu „pogetbackowych” zmian na rynku obligacji, ostrzegały już KNF, UOKiK oraz Rzecznik Finansowy. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo