poniedziałek, 14 października 2019

Newsroom

Fundusze obligacji korporacyjnych zarobiły 2,5 proc. w 12 miesięcy

ben | 05 września 2017
Średnia stopa zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych w sierpniu wyniosła 0,17 proc., zaś od początku roku, czyli po jego dwóch trzecich, podliczyliśmy ją na 2,12 proc.

Sierpniowym liderem był Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN seria C – wycena jego certyfikatów wzrosła o +0,52 proc. W pierwszej trójce znalazły się także MM Prime Depozytowy FIZ (+0,46 proc.) i Allianz Obligacji Plus (+0,32 proc.). Podobnie wygląda też tegoroczne podium – prowadzi Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN seria C (+4,1 proc.), a po nim plasują się MM Prime Depozytowy FIZ i Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (po +3 proc.).

Sierpniowy spadek rentowności obligacji skarbowych sprawił, że fundusze polskich obligacji skarbowych i uniwersalne fundusze polskich obligacji wypadły lepiej od korporacyjnych konkurentów, zyskując średnio odpowiednio +0,2 proc. i +0,26 proc. Ten trend utrzymuje się zresztą mniej więcej od początku roku, stąd po ośmiu miesiącach 2017 roku również mogą pochwalić się lepszymi średnimi wynikami, odpowiednio +2,27 proc. i +2,54 proc.

Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja za ostatnie 12 miesięcy. Choć rentowności obligacji skarbowych są obecnie niskie (ok. 3,3 proc. dla obligacji 10-letnich), to jeszcze rok temu były znacznie poniżej 3 proc. IV kw. ubiegłego roku przyniósł ich mocny wzrost, co odbiło piętno na wynikach funduszy posiadających w portfelach przewagę obligacji skarbowych. Stąd średnie zyski funduszy polskich obligacji skarbowych za ostatnie 12 miesięcy to +0,25 proc., a uniwersalnych funduszy polskich obligacji +0,95 proc. Takich wahań rentowności nie obserwuje się na obligacjach korporacyjnych, dlatego fundusze w nie inwestujące w tym okresie zdecydowanie przodują ze średnią na poziomie +2,52 proc.

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 31 sierpnia 2017 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje