sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

GNB i BOŚ z niższymi ratingami

msd | 01 marca 2016
Agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowe oceny Getin Noble Banku oraz Banku Ochrony Środowiska. Potwierdziła też ratingi sześciu innych banków.

Długoterminowa ocena GNB w walucie zagranicznej została obniżona z BB do BB- przy perspektywie stabilnej. Długookresowy rating krajowy spadł zaś z BBB(pol) do BBB-(pol), także ze stabilną perspektywą. Fitch obniżył Getinowi także viability rating (tzw. rating indywidualny) z bb do bb-.

W przypadku BOŚ długoterminowy rating w walucie zagranicznej spadł z BB do B+ (perspektywa stabilna), natomiast w walucie krajowej obniżono go z BBB(pol) do BB+(pol). Fitch obniżył także krajowy rating krótkoterminowy, viability rating oraz dla emisji obligacji BOŚ. Dotyczy to wartego 2 mln zł programu, emisji na 83 mln zł oraz euroobligacji w kwocie 250 mln euro.

Zarówno Getin, jak i BOŚ już wcześniej miały długoterminowy rating w walucie zagranicznej poniżej poziomu inwestycyjnego, który kończy się na „potrójnym B”. Przyjmuje się, że niższe oceny, to poziom spekulacyjny, a emisje spółek z takimi ratingami na rynkach rozwiniętych zaliczane są do grupy high yield.

Obniżkę ratingu GNB oraz BOŚ agencja Ftich argumentuje między innymi niższą zdolnością do absorpcji strat, co wynikać miałoby choćby z nowego podatku bankowego oaz niskiej jakości aktywów.

Dokonując okresowego przeglądu polskich banków Fitch potwierdził natomiast oceny Aliora (BB; ocena długoterminowa w walucie zagranicznej), BZ WBK (BBB+), Eurobanku (A-), mBanku (BBB-), mBanku Hipotecznego (BBB-) oraz Millennium (BBB-).

Potwierdzenie ratingów Aliora, Millennium, mBanku oraz BZ WBK agencja uzasadnia wciąż solidną zyskownością, większą elastycznością kapitałową oraz ograniczonymi zmianami w ich standingu finansowym od czasu ostatniego przeglądu ratingów. W przypadku mBanku, BZ WBK oraz Eurobanku dodatkowe znaczenie odgrywa także możliwość wsparcia przez głównych akcjonariuszy (odpowiednio przez Commerzbank, Banco Santander oraz Societe Generale).

W obrocie na Catalyst znajdują się obligacje większości ocenionych przez Fitch Ratings banków (w przypadku mBH są to listy zastawne), za wyjątkiem Eurobanku. Zdecydowanie najpopularniejsze pozostają papiery podporządkowane GNB, które plasowane były na szeroką skalę także wśród inwestorów detalicznych. Większość podporządkowanego długu Getinu ma dwucyfrowe rentowności nieprzekraczające 13 proc. brutto (niedawno było to około 2 pkt proc. więcej).

Więcej wiadomości kategorii Ratingi