sobota, 16 stycznia 2021

Newsroom

Golub GetHouse nie ma wątpliwości, że spłaci przeterminowane obligacje

msd | 26 listopada 2020
Deweloper, który nie wykupił w terminie papierów dłużnych na 14,2 mln zł, przekonuje, że w jego ocenie realizacja zobowiązań wobec obligatariuszy „nie jest zagrożona”.

Należąca do deweloperskiej grupy spółka Golub GetHouse MLT nie spłaciła 14 listopada obligacji na 14,2 mln zł. Obligatariuszy poinformowała natomiast, że do spłaty dojdzie po sfinalizowaniu sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce realizującej projekt biurowca Mennica Legacy Tower. Odpowiednia umowa z kupującym, spółką giełdowej Mennicy Polskiej, która już posiada połowę udziałów w projekcie, ma być zawarta „w ciągu najbliższych tygodni”.

„Weryfikacja terminu wykupu obligacji finansujących projekt Mennica Legacy Tower w Warszawie, wynika wyłącznie z dynamiki przebiegu negocjacji sprzedażowych. Procedowanie tak znacznej transakcji sprzedaży w czasie ograniczeń wynikających z obostrzeń epidemicznych, napotyka na dodatkowe utrudnienia przekładające się na harmonogram jej finalizacji. Pomimo tego opóźnienia, nie zakładamy wystąpienia innych przewidywalnych utrudnień w jej finalizacji w ciągu najbliższych kilku tygodni” – poinformowała spółka Golub GetHouse MLT w najnowszym komunikacie.

Spółka nie odniosła się natomiast do przypadającego na najbliższy poniedziałek terminu wykupu obligacji serii S o wartości 7,1 mln zł.

Według danych KDPW, sama spółka Golub GetHouse MLT ma do spłaty 87,7 mln zł obligacji, wliczając już wymagalną serię R na 14,2 mln zł. Lecz wartość wszystkich emisji spółek powiązanych z grupą Goluba to ponad 960 mln zł, wynika z danych KDPW. Nie jest jednak jasne, jaka część to dług wewnątrzgrupowy i do udziałowców.

„Pozostałe projekty, finansowane między innymi ze środków pochodzących z emisji obligacji, są procedowane w możliwie efektywny sposób pomimo ograniczeń administracyjnych w pracy urzędów i relacji biznesowych” – napisano także w komunikacie Golub GetHouse MLT.

Obligacje emitowane przez powiązane z deweloperem spółki miały finansować nie tylko flagowy biurowiec MLT, ale także pozostałe projekty, w tym na przykład prywatne akademiki.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje