wtorek, 26 października 2021

Newsroom

Grupa INC rezygnuje z działalności ratingowej

msd | 29 października 2020
INC chce się pozbyć licencjonowanej agencji ratingowej, ponieważ nie dostrzega popytu na świadczone przez nią usługi.

Inwestycyjno-doradcza grupa zdecydowała o sprzedaży spółki INC Rating, jednocześnie rekomendując jej złożenie wniosku do Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) o zawieszenie lub wykreślenie z listy agencji ratingowych.

„(…) w ocenie zarządu, z uwagi na brak popytu na usługi ratingowe dla jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw, dalsze finansowanie tej spółki i ponoszenie kosztów związanych z posiadaniem licencji agencji ratingowej nie jest zasadne” – podało INC.

W maju tego roku agencja wycofała międzynarodowe i krajowe oceny ratingowe dla ponad 20 JST, co tłumaczono upłynięciem okresu trwania umów i ich nieprzedłużeniem przez zamawiających.

INC Rating uzyskała autoryzację ESMA w 2015 r. Bynajmniej nie jest to pierwsza na polskim rynku licencjonowana agencja ratingowa, która rzuciła ręcznikiem. W październiku 2018 r. z listy ESMA na własny wniosek wykreślona została agencja SPMW Rating, która przez kilkumiesięczny okres posiadania autoryzacji nie wydała ani jednej oceny.

Tymczasem w czerwcu tego roku minęło sześć lat od powołania Polskiej Agencji Ratingowej (d. Instytut Analiz i Ratingów), która wciąż nie jest w stanie uzyskać autoryzacji ESMA. Europejski nadzorca już raz odmówił spółce rejestracji, między innymi ze względu na strukturę właścicielską spółki (GPW, PFR i BIK). W marcu tego roku akcjonariusze PAR zdecydowali o tymczasowym ograniczeniu działalności spółki, a dwa tygodnie później postanowili po raz kolejny podnieść jej kapitał, by ta mogła zachować płynność i była gotowa w przyszłości do wznowienia dialogu z ESMA oraz złożenia nowego wniosku rejestracyjnego.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi