środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Kiepski popyt na papiery oszczędnościowe w listopadzie

msd | 18 listopada 2022
W połowie listopada resort finansów miał na koncie nieco ponad 1,1 mld zł sprzedanych obligacji detalicznych i był to wynik znacznie gorszy niż miesiąc wcześniej o tej samej porze.

Jak wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW, do 17 listopada włącznie zarejestrowano w Depozycie obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1,14 mld zł. Mimo identycznej liczby dni roboczych, to wynik o 41 proc. niższy niż w październiku o tej samej porze. I nie wróży to najlepiej wynikom całego miesiąca, bo to zwykle w pierwszej jego części sprzedaje się wyraźnie więcej papierów detalicznych.

Do tej pory największym zainteresowaniem cieszą się w październiku antyinflacyjne czterolatki, których do 17 listopada zarejestrowano 672 mln zł (prawie 1,14 mld zł miesiąc wcześniej). Daleko za nimi znajdują się dziesięcioletnie papiery emerytalne (184 mln zł), a także 12-miesięczne obligacje z oprocentowaniem opartym o główną stopę NBP (147 mln zł).

Tymczasem w miniony czwartek Ministerstwo Finansów podało, że październikowa sprzedaż papierów oszczędnościowych wyniosła 3,15 mld zł, co zasadniczo jest wynikiem zbliżonym do tego, o czym pisaliśmy już przed dwoma tygodniami (wskazywaliśmy na około 3,1 mld zł sprzedanych papierów). Potwierdza to, że październikowy popyt był nieco wyższy niż w poprzednim miesiącu (2,65 mld zł), ale nadal daleki od tego, jak obligacje detaliczne sprzedawały się w okresie okołowakacyjnym, gdy od czerwca do sierpnia na fali nowej oferty MF i jeszcze mało konkurencyjnej oferty banków inwestorzy nabyli w sumie papiery za 30,5 mld zł. 

Po dziesięciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji detalicznych wynosiła prawie 53,1 mld zł, wyraźnie bijąc rekord z ubiegłego roku (w całym 2021 r. MF sprzedało 43,3 mld zł tych papierów).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje