wtorek, 24 maja 2022

Newsroom

KNF i BFG ostrzegają przed obligacjami społecznymi

msd | 12 listopada 2021
Krajowy Fundusz Gwarancyjny przedstawiający się jako właściciel emitenta obligacji społecznych bezprawnie wykorzystuje logotypy Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wynika z oświadczeń opublikowanych przez obie instytucje.

Przed tygodniem pisaliśmy o spółce oferującej obligacje społeczne za pośrednictwem strony internetowej nadzwyczaj podobnej, do tej, gdzie sprzedawane są detaliczne papiery skarbu państwa. Emitentem wątpliwej oferty ma być zarejestrowana we wrześniu spółka Obligacje Społeczne, której właścicielem jest z kolei KFG, podmiot przedstawiający się jako – tu kolejne podobieństwo – Krajowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeszcze przed kilkoma dniami na stronie internetowej KFG widniały logotypy KNF, BFG, PFR, GPW, czy UFG. Dwie pierwsze instytucje wydały w środę specjalnie oświadczenia, w których przekazały, że spółka wykorzystuje te logotypy w sposób nieuprawniony. 

„Logotyp Bankowego Funduszu Gwarancyjnego został wykorzystany z naruszeniem autorskich praw majątkowych, bez wiedzy i bez uzyskania odpowiedniej zgody BFG oraz bez żadnej innej podstawy prawnej uzasadniającej jego publikację” – podał Fundusz, zwracając także uwagę, że nic go nie łączy z KFG, a oferowane przez tę spółkę produkty nie są i nie były objętymi gwarancjami BFG.

Z kolei KNF przyznała, że spółka KFG jest wprawdzie zarejestrowana w rejestrze pośredników kredytowych i instytucji pożyczkowych, ale to nadal nie oznacza, że podlega ona nadzorowi Komisji.

Niestety, oświadczenie KNF skupia się wyłącznie na bezprawnym wykorzystaniu logotypów i wskazaniu, że KFG nie podlega nadzorowi, gdy jawnych naruszeń jest prawdopodobnie znacznie więcej. By wspomnieć tylko o ofercie publicznej, czy posługiwaniu się witryną naśladującą portal do sprzedaży obligacji skarbowych (w kodzie źródłowym strony jest nawet odniesienie do czcionki PKO BP, który odpowiada za sprzedaż papierów skarbowych).

Więcej wiadomości kategorii Prawo