czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Kolejna już wolta w reformie wskaźników referencyjnych

msd | 4 października 2024
WIRON prawdopodobnie nie zastąpi odchodzącego do lamusa WIBOR-u. Rosną szansę, że jego następcą będzie któryś ze wskaźników WIRF, także opartych o transakcje depozytów niezabezpieczonych, ale bez uwzględnienia dużych przedsiębiorstw.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) zdecydowała o konieczności uruchomienia dodatkowej rundy konsultacji publicznych, która tym razem skupiona będzie wyłącznie wokół wskaźników z rodziny Warszawskiego Indeksu Rynku Finansowego (WIRF). Ani WIRON, ani WRR nie zostaną uwzględnione w toku dalszych konsultacji.

„Wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, gdyż w toku obserwacji wskaźnika dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych” – napisano w komunikacie Komitetu Sterującego NGR.

Co do zasady, indeks WIRF działa na tych samych zasadach, jak – wielokrotnie omawiany – WIRON, z tą różnicą, że do jego wyliczania nie są brane depozyty dużych przedsiębiorstw. Innymi słowy, nowy lider w wyścigu do zastąpienia WIBOR-u kalkulowany jest w oparciu o transakcje depozytów niezabezpieczonych zawierane pomiędzy bankami i pozostałymi instytucjami finansowymi.

Nowa runda konsultacji publicznych obejmie cztery wskaźniki z rodziny WIRF, które różnią się zasobem transakcyjnym w zakresie ewentualnego uwzględnienia transakcji instytucji publicznych, czy wykluczenia depozytów pozostałych instytucji finansowych.

Aktualna runda konsultacji potrwa do końca października.

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, reforma wskaźników referencyjnych zostać zamknięta do końca 2027 r. Wtedy też miałoby dojść do zaprzestania kalkulacji wskaźnika WIBOR.

Więcej wiadomości kategorii Prawo