czwartek, 12 grudnia 2024

Newsroom

WIRF docelowym następcą WIBOR-u

msd | 10 grudnia 2024
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) wybrał indeks z grupy WIRF, jako docelowy wskaźnik referencyjny stopy procentowej.

KS NGR zweryfikował swoją początkową decyzję o zastąpieniu obecnego WIBOR-u wskaźnikiem WIRON. Zamiast niego, wybrano wskaźnik z rodziny Warszawskiego Indeksu Rynku Finansowego (WIRF), a konkretnie „WIRF-”, który bazuje na niezabezpieczonych depozytach instytucji kredytowych i finansowych. Jego administratorem zostanie spółka GPW Benchmark.

Jak wyjaśniono w komunikacie KS NGR, wybrany indeks o roboczej nazwie „WIRF-” miał okazać się najbardziej odpowiedni pod względem ilościowym i jakościowym, na co składa się między innymi jego zmienność oraz powiązanie ze stopami procentowymi NBP oraz zmianami warunków rynkowych. Ponadto, indeks cechować się ma także odpowiednim potencjałem do zastosowania w szerokim zakresie umów i instrumentów finansowych, a także dawać możliwość stworzenia krzywej terminowej.

Decyzja KS NGR miała być spójna z przeważającymi opiniami uczestników rynku wyrażonymi w ramach dodatkowej tury konsultacji publicznych, wynika z komunikatu Komitetu.

„Uczestnicy konsultacji publicznych jako uzasadnienie wysokich ocen dla propozycji indeksu WIRF– wskazywali przede wszystkim: homogeniczność zasobu transakcyjnego, relatywnie niską zmienność tej propozycji indeksu oraz najwyższe w ich ocenie prawdopodobieństwo stworzenia rynku instrumentów pochodnych na taki docelowy indeks i wykreowania krzywej terminowej. Ponadto zauważono, że propozycja indeksu WIRF– cechuje się najniższym, ale wystarczającym zasobem transakcyjnym” – wskazano także.

W następstwie wyboru wskaźnika WIRF- dojść ma do aktualizacji mapy drogowej, którą tworzono jeszcze przy założeniu, że to WIRON zastąpi obecna stawkę WIBOR. Przy tej okazji, dojść ma też do wyboru docelowej nazwy nowego wskaźnika.

„Docelowo WIRF– ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie)” – podano.

Według dotychczasowego harmonogramu, reforma wskaźników referencyjnych miała dobiec końca w 2027 r., gdy dojść miało do zakończenia kalkulacji WIBOR-u.

Warto odnotować, że jeszcze w 2022 r. większość uczestników konsultacji opowiadała się za wyborem wskaźnika WIRF, wówczas działającego jeszcze pod nazwą WIRD. KS NGR zdecydowała się wtedy jednak na wybór WIRON-u, by po dwóch latach wycofać się z tych uzgodnień na rzecz propozycji pierwotnie preferowanej przez uczestników konsultacji. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo