czwartek, 13 czerwca 2024

Newsroom

Kolejne napływy do funduszy korporacyjnych

Emil Szweda | 15 września 2023
W sierpniu fundusze obligacji korporacyjnych powiększyły aktywa o 410 mln zł, czyli o 5,1 proc. Od maja przyrost aktywów sięga już 935 mln zł.

Inwestorzy na dobre przeprosili się z funduszami obligacji korporacyjnych. Po wzroście aktywów w lipcu o 275 mln zł, kolejny (wakacyjny przecież) miesiąc przyniósł wzrost aktywów o 410 mln zł do 8,5 mld zł. Jest to wartość najwyższa od września ub.r. (8,86 mld zł) i jeśli determinacja inwestorów nie osłabnie, zapewne za miesiąc o tej porze będziemy mogli ogłosić, że aktywa funduszy obligacji korporacyjnych są najwyższe od roku.

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_sierpień 2023

Przyrost aktywów zanotowała zdecydowana większość z klasyfikowanych do tej grupy 22 funduszy, ujemne saldo odnotowano w pięciu przypadkach, przy czym w czterech były to kwoty minimalne (do 2 mln zł), jedynie fundusz Noble Funds FIZ AN może mówić o znaczącej utracie aktywów (22 mln zł), ale w jego przypadku to akurat nieco ponad 2 proc. Przy czym fundusz traci aktywa konsekwentnie od dłuższego czasu (w zasadzie od 2018 r.) i z różnych przyczyn. Tym razem inwestorów mogły spłoszyć jednak osiągane wyniki zaprezentowane niedawno publicznie i znacząco odbiegające od innych funduszy zamkniętych zarządzanych przez CVI.

W pozostałych przypadkach zarządzający powiększyli stan posiadania. Najwięcej – ponad 100 mln zł – pozyskał fundusz Quercusa, ponad 150 mln zł pozyskały łącznie dwa fundusze Santandera, o prawie 80 mln zł aktywa zwiększył fundusz BNP Paribas. Na tej podstawie można wnosić, że fundusze doceniają przede wszystkim klienci banków, choć wpłaty do FDK Rentier i Quercusa świadczą także o dostrzeganiu przez inwestorów zalet niezależnych funduszy i ich strategii.

W istocie, Quercus Ochrony Kapitału osiąga najwyższe stopy zwrotu spośród dużych funduszy otwartych. W sierpniu było to prawie 1,1 proc. (lepszy był tylko fundusz Ipopemy), a w skali 12 miesięcy 10,7 proc. (tu lepszy był tylko Allianz Obligacji Plus). Na całym rynku bezdyskusyjnie najlepszy wynik osiąga Rentier (15,3 proc. w skali roku), który łapie jednak zadyszkę w ostatnich miesiącach. W sierpniu zarobił dla swoich uczestników niespełna 0,3 proc., przy średniej dla rynku na poziomie 0,6 proc.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy_sierpień 2023

Więcej wiadomości kategorii Fundusze