wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Kolejne obligacje Ghelamco w obrocie

msd | 06 listopada 2023
Deweloper wprowadził na Catalyst pochodzące z październikowej bezprospektowej oferty zielone papiery GHI0327 o wartości 65 mln zł. Równolegle w poniedziałek ruszył też z zaplanowaną na trzy dni emisją publiczną.

Warunki debiutujących obligacji GHI0327 nie odbiegają od tego, co Ghelamco Invest regularnie proponuje od połowy 2020 r. Papiery te oprocentowane są więc na WIBOR 6M plus 5 pkt proc. marży, a ich okres spłaty ustalono tym razem na cztery lata. Jak zawsze, dług zabezpieczono poręczeniem cypryjskiej spółki Granbero Holdings, która trzyma pieczę nad polskimi projektami grupy Ghelamco.

Podczas październikowej oferty warte 65 mln zł papiery trafiły do portfeli 131 inwestorów, co poprzedzono 15-proc. stopą redukcji. Na rynku pierwotnym obligacje obejmowane były po cenie emisyjnej ustalonej między 97,78 a 98,18 proc. nominału. 

Sama emisja była częścią wartego do 150 mln euro programu, z którego Ghelamco pozyskało dotychczas 645 mln zł podczas pięciu tegorocznych emisji. Każda z nich obejmowała zielony dług, z którego wpływy trafić mają na finansowanie lub refinansowanie projektów nieruchomościowych o wysokiej efektywności energetycznej lub przedsięwzięcia z obszaru OZE.

W poniedziałek do godz. 11 nie handlowano debiutującymi obligacjami GHI0327, a także nie wystawiono dla nich żadnych ofert sprzedaży.

Także w poniedziałek Ghelamco ruszyło z dodatkową publiczną prospektową emisją obligacji o wartości 50 mln zł, którą spółka chce wykorzystać popyt zgłoszony w ofercie z końca października, gdy składane przez inwestorów zapisy już drugiego dnia wyczerpały pulę 75 mln zł. I tym razem deweloper proponuje więc czteroletnie zabezpieczone poręczeniem detaliczne papiery z 5 pkt proc. marży ponad WIBOR i nieco ponad 2-proc. dyskontem zaszytym w cenie emisyjnej. Zgodnie z założonym harmonogramem, oferta potrwa do środy włącznie. 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej