czwartek, 21 września 2023

Newsroom

Lepsza perspektywa ratingu Alior Banku

msd | 25 czerwca 2021
Agencja S&P utrzymała ocenę banku na spekulacyjnym poziomie BB, ale podniosła jej perspektywę z negatywnej do stabilnej.

Według S&P Global Ratings, Alior Bank zajął się kredytowymi problemami poprzez zwiększenie obrezerwowania. Ponadto, agencja oczekuje, że koszty ryzyka banku spadną do 150-200 pkt bazowych z poziomu około 300 pkt bazowych w 2020 r. Z drugiej strony S&P zauważa jednak, że prognozowany udział niepracujących należności Aliora (ok. 16 proc.) nadal będzie około dwukrotnie wyższy niż w sektorze, co z kolei ma znajdować odbycie w samym długoterminowym ratingu na poziomie BB (krótkookresowa ocena to B).

Według prognoz agencji, w kolejnych 12 miesiącach Alior Bank będzie rozwijał akcję kredytową w sposób organiczny, bez istotnych problemów z jakością należności. W ocenie S&P bank będzie mógł też liczyć na wsparcie grupy PZU, gdyby było ono konieczne.

Równocześnie agencja S&P potwierdziła też ratingi Banku Pekao i mBanku. Pierwszy z nich oceniany jest na BBB+ z perspektywą stabilną (krótkookresowy rating to A-2), drugi zaś na BBB z perspektywą negatywną (krótkoterminowo A-2). 

Każdy z trzech banków notowany jest na Catalyst, lecz tylko Alior plasował dług wśród inwestorów indywidualnych. Jego podporządkowane papiery ALR0522 i ALR0524, które pochodzą z ofert dla drobnych inwestorów, kwotowane są przez sprzedających kolejno przy 1,99 i 2,47 proc. rentowności brutto, ale pod warunkiem braku przedterminowego wykupu (bank ma do niego prawo od maja br.).

Więcej wiadomości o Alior Bank S.A.

 • Pozytywna perspektywa ratingu Alior Banku

  29 sierpnia 2023
  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego banku Alior Bank S.A. ze stabilnej na pozytywną. Rating został utrzymany na niezmienionym poziomie 'BB'.
  czytaj więcej
 • Dobre czasy Alior Banku

  02 sierpnia 2023
  Przekraczająca 6 proc. marża odsetkowa i niecałe 1 proc. kosztów ryzyka pozwoliły bankowi osiągnąć rekordowe 506 mln zł skonsolidowanego zysku netto w II kwartale. Według zarządu Aliora, druga połowa roku zapowiada się optymistycznie pod względem wyników i bez potrzeby emisji obligacji pod tegoroczny wymóg MREL.
  czytaj więcej
 • Nowe obligacje Alior Banku w obrocie

  30 czerwca 2023
  W pierwszej godzinie handlu nie zawarto żadnych transakcji ani nie złożono żadnych zleceń. I ten stan może się utrzymać nawet przez trzy lata.
  czytaj więcej
 • Alior dostał wyższy rating

  27 czerwca 2023
  Agencja Standard & Poor’s podniosła długoterminową ocenę Alior Banku z BB do BB+ i utrzymała ocenę kredytową na poziomie B.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi