niedziela, 01 sierpnia 2021

Newsroom

Lepsza perspektywa ratingu Alior Banku

msd | 25 czerwca 2021
Agencja S&P utrzymała ocenę banku na spekulacyjnym poziomie BB, ale podniosła jej perspektywę z negatywnej do stabilnej.

Według S&P Global Ratings, Alior Bank zajął się kredytowymi problemami poprzez zwiększenie obrezerwowania. Ponadto, agencja oczekuje, że koszty ryzyka banku spadną do 150-200 pkt bazowych z poziomu około 300 pkt bazowych w 2020 r. Z drugiej strony S&P zauważa jednak, że prognozowany udział niepracujących należności Aliora (ok. 16 proc.) nadal będzie około dwukrotnie wyższy niż w sektorze, co z kolei ma znajdować odbycie w samym długoterminowym ratingu na poziomie BB (krótkookresowa ocena to B).

Według prognoz agencji, w kolejnych 12 miesiącach Alior Bank będzie rozwijał akcję kredytową w sposób organiczny, bez istotnych problemów z jakością należności. W ocenie S&P bank będzie mógł też liczyć na wsparcie grupy PZU, gdyby było ono konieczne.

Równocześnie agencja S&P potwierdziła też ratingi Banku Pekao i mBanku. Pierwszy z nich oceniany jest na BBB+ z perspektywą stabilną (krótkookresowy rating to A-2), drugi zaś na BBB z perspektywą negatywną (krótkoterminowo A-2). 

Każdy z trzech banków notowany jest na Catalyst, lecz tylko Alior plasował dług wśród inwestorów indywidualnych. Jego podporządkowane papiery ALR0522 i ALR0524, które pochodzą z ofert dla drobnych inwestorów, kwotowane są przez sprzedających kolejno przy 1,99 i 2,47 proc. rentowności brutto, ale pod warunkiem braku przedterminowego wykupu (bank ma do niego prawo od maja br.).

Więcej wiadomości o Alior Bank S.A.

 • Mniej kredytów zagrożonych w Alior Banku

  28 kwietnia 2021
  W I kwartale bank obniżył udział kredytów zagrożonych do – nadal wysokich – 13,8 proc., co było jednak jego najlepszym wynikiem od roku. Pomimo niższych wskaźników kapitałowych, bank wykazywał ponad 2 mld zł nadwyżkowego kapitału i rosnącą płynność. Lada dzień Alior będzie miał prawo do przedterminowej spłaty papierów ALR0522 i ALR0524, lecz w tej sprawie milczy.
  czytaj więcej
 • Alior Bank chce osiągnąć 5 proc. zwrotu z kapitału w 2022 r.

  30 marca 2021
  Zaktualizowana przez bank strategia na lata 2021-2022 zakłada znacząco niższe cele w zakresie ROE, przyrostu aktywów, czy marży odsetkowej. Bank spodziewa się natomiast wyższej relacji kosztów do dochodów.
  czytaj więcej
 • Udany IV kwartał Alior Banku

  26 lutego 2021
  Wyższy od oczekiwań inwestorów zysk w IV kwartale zasadniczo nie zmienia tego, że bank zakończył ubiegły rok pod kreską. Bank nadal wykazuje nadwyżkę kapitału i płynności, ale i stosunkowo niską jakość portfela kredytowego.
  czytaj więcej
 • KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Alior Banku

  04 stycznia 2021
  Po ponad roku prac, Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Aliorowi prospekt dla drugiego programu emisji bankowych papierów wartościowych.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje