niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

Lepsza perspektywa ratingu Alior Banku

msd | 25 czerwca 2021
Agencja S&P utrzymała ocenę banku na spekulacyjnym poziomie BB, ale podniosła jej perspektywę z negatywnej do stabilnej.

Według S&P Global Ratings, Alior Bank zajął się kredytowymi problemami poprzez zwiększenie obrezerwowania. Ponadto, agencja oczekuje, że koszty ryzyka banku spadną do 150-200 pkt bazowych z poziomu około 300 pkt bazowych w 2020 r. Z drugiej strony S&P zauważa jednak, że prognozowany udział niepracujących należności Aliora (ok. 16 proc.) nadal będzie około dwukrotnie wyższy niż w sektorze, co z kolei ma znajdować odbycie w samym długoterminowym ratingu na poziomie BB (krótkookresowa ocena to B).

Według prognoz agencji, w kolejnych 12 miesiącach Alior Bank będzie rozwijał akcję kredytową w sposób organiczny, bez istotnych problemów z jakością należności. W ocenie S&P bank będzie mógł też liczyć na wsparcie grupy PZU, gdyby było ono konieczne.

Równocześnie agencja S&P potwierdziła też ratingi Banku Pekao i mBanku. Pierwszy z nich oceniany jest na BBB+ z perspektywą stabilną (krótkookresowy rating to A-2), drugi zaś na BBB z perspektywą negatywną (krótkoterminowo A-2). 

Każdy z trzech banków notowany jest na Catalyst, lecz tylko Alior plasował dług wśród inwestorów indywidualnych. Jego podporządkowane papiery ALR0522 i ALR0524, które pochodzą z ofert dla drobnych inwestorów, kwotowane są przez sprzedających kolejno przy 1,99 i 2,47 proc. rentowności brutto, ale pod warunkiem braku przedterminowego wykupu (bank ma do niego prawo od maja br.).

Więcej wiadomości o Alior Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi