niedziela, 14 sierpnia 2022

Newsroom

Mennica Polska gotowa spłacić część zaległych obligacji Goluba

msd | 20 lipca 2021
Spółka złożyła ofertę odkupu brakującej połowy udziałów w kompleksie biurowym Mennica Legacy Towers. Oferta przewiduje też spłatę wymagalnych obligacji spółki projektowej.

Mennica Polska oferuje Golubowi 123 mln euro za pozostałe 50 proc. udziałów w spółce projektowej Mennica Towers GGH MT, która wybudowała warszawski kompleks biurowy Mennica Legacy Towers. Propozycja obejmuje przejęcie projektu oraz spłatę wszystkich obligacji wyemitowanych przez spółkę Mennica Towers GGH MT.

Jak wskazano, złożona oferta obowiązuje 14 dni, a ewentualne zawarcie umowy sprzedaży udziałów w spółce projektowej i wypełnienie przez Mennicę Polską zobowiązania do spłaty papierów dłużnych wymagać będą jeszcze spełnienia warunków zawieszających

Ewentualna transakcja zostanie sfinansowana częściowo ze środków uzyskanych z kredytu, wynika z komunikatu Mennicy Polskiej.

W przeszłości Mennica Polska już negocjowała z Golubem GetHouse w sprawie całkowitego przejęcia wspólnie zrealizowanego projektu, lecz strony się doszły do porozumienia. Brak sprzedaży kompleksu w pierwotnie założonym terminie uruchomił lawinę obligacyjnych problemów Goluba. Początkowo dług przestały regulować powiązane z deweloperem spółki, które pożyczały od inwestorów pieniądze na realizację projektu kompleksu biurowego. Później jednak kłopoty rozlały się także i na podmioty finansujące inne przedsięwzięcia Goluba, w tym akademiki, czy mieszkania na wynajem. 

Przynajmniej część spółek powiązanych z deweloperem uciekał przed obligatariuszami pod sądową ochronę w ramach postępowań restrukturyzacyjnych. 

W rejestrze obligacji KDPW znajdziemy co najmniej 0,8 mld zł papierów dłużnych spółek powiązanych z Golubem. Wartość niewykonanych świadczeń to około 110 mln zł, ale można mieć uzasadnione wątpliwości, czy to aktualne dane.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium