niedziela, 21 lipca 2024

Newsroom

Ministerstwo Finansów proponuje rolowanie obligacji detalicznych

msd | 24 maja 2023
Co prawda czerwcowa oferta obligacji oszczędnościowych pozostanie taka sama, jak w ośmiu poprzednich miesiącach, ale resort finansów proponuje inwestorom preferencyjne warunki zamiany.

Oferowane w czerwcu 12- i 24-miesięczne detaliczne papiery skarbu państwa ponownie będą oprocentowane wyjściowo na 6,75 proc. i 6,85 proc. w skali roku, a w przyszłości ich kupony będą uzależnione od stopy referencyjnej NBP (dla obligacji dwuletnich doliczone zostanie 0,1 pkt proc. marży). Stałokuponowe trzylatki nadal będą płacić 6,85 proc. rocznie, a cztero- i dziesięcioletnie obligacje antyinflacyjne zaczną od 7,0 i 7,25 proc. w pierwszym roku, by później wypłacać odsetki według inflacji powiększonej kolejno o 1,0 i 1,25 pkt proc. marży.

Nowością w czerwcu okazują się być natomiast preferencyjne ceny zamiany. Wobec zwyczajowych 0,1 proc. dyskonta właściciele starszych serii będą mogli nabyć nowe obligacje z 0,2-0,6 proc. dyskonta, którego wysokość rośnie wraz z wydłużaniem się okresu spłaty nabywanych papierów. I tak, 12-miesięczne obligacje kupowane będą po 99,8 zł (99,8 proc. wartości nominalnej), przez 99,7 zł i 99,6 zł dla serii dwu- i trzyletnich, po 99,5 zł oraz 99,4 zł dla cztero- i dziesięcioletnich.

- W czerwcu mamy przygotowaną wyjątkową ofertę zamiany. Nasi klienci, którzy zamierzają kontynuować oszczędzanie, będą mogli kupić w drodze zamiany obligacje, po specjalnych atrakcyjniejszych cenach. Im dłuższe nowe obligacje wybiorą w zamianie, tym więcej zyskają – niższa będzie cena nowych obligacji. (…) Jest to doskonały moment na podjęcie decyzji o wydłużeniu horyzontu oszczędzania i lokowania kapitału w długoterminowych obligacjach. Niższa cena zamiany oznacza wyższy zysk – reklamuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Termin promocji najpewniej nie jest jednak przypadkowy. W czerwcu wygasać będą bowiem pierwsze serie obligacji z zeszłorocznego chwilowego boomu. Na fali nowej oferty resort finansów sprzedał w czerwcu zeszłego roku za 14,07 mld zł, w tym 5,68 mld zł to właśnie 12-miesięczne papiery, które będą wygasać lada moment. 

Zeszłoroczne wysokie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi trwało jednak tylko trzy miesiące (od czerwca do sierpnia MF sprzedało papiery za 30,5 mld zł), a później regularna sprzedaż wróciła w okolice 2,0-2,7 mld zł. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje