niedziela, 24 marca 2019

Newsroom

Ministerstwo Sprawiedliwości dla Obligacje.pl: Ustawa antylichwiarska nie spowoduje upadku branży

Jerzy Kubrak, wydział komunikacji społecznej i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości | 15 grudnia 2016
"Na wzrost popytu powinna wpłynąć większa atrakcyjność oprocentowania i związane z tym zwiększenie poczucia bezpieczeństwa klientów firm pożyczkowych."

Wysokość maksymalnych opłat i prowizji opisanych w projekcie ustawy ustalono na podstawie analiz Ministerstwa Sprawiedliwości, z których wynika, że przedsiębiorstwa branży pożyczkowej osiągają próg rentowności przy udzielaniu pożyczek na ok. 10 procent rocznie. Limity określone w projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny i niektórych innych ustaw pozwalają na zarobek 250 zł od każdego pożyczonego 1000 zł, czyli 25 proc. To – zdaniem ministerstwa – pozwala na pokrycie nawet większych kosztów firm pożyczkowych, związanych m.in. z wyższym ryzykiem ich działalności. Podobne poziomy kosztów pozyskiwania kapitału i związanych z tym limitów występują w innych państwach europejskich.

W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości po wprowadzeniu niższych limitów nie ma więc niebezpieczeństwa upadku tej branży, a jedynie może nastąpić ograniczenie jej zysków. Możliwe jest jednak zrekompensowanie tego ograniczenia przez zwiększony popyt na takie pożyczki. Na wzrost popytu powinna wpłynąć większa atrakcyjności oprocentowania i związane z tym zwiększenie poczucia bezpieczeństwa klientów firm pożyczkowych. Niższe oprocentowanie ograniczy bowiem niebezpieczeństwo wpadnięcia takich osób w spiralę zadłużenia. Każdy konsument „uwięziony” w tej spirali przynosi więcej strat dla gospodarki, niż potencjalnych korzyści wynikających z wyższych zysków firm pożyczkowych.

Nagły spadek akcji firm pożyczkowych po przedstawieniu założeń nowej ustawy pokazuje, że rynek polski odbiega od europejskich standardów. Gwarantuje bowiem znacznie wyższe zyski z takiej działalności niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Oznacza to w praktyce, że koszt pozyskania kapitału w Polsce jest znacznie wyższy niż w innych państwach, co negatywnie wpływa na całą polską gospodarkę.

W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma też podstaw do obaw, że zwiększy się szara strefa w tym obszarze działalności, ponieważ równolegle trwają prace nad nowelizacją kodeksu karnego, który stanie się skutecznym narzędziem do walki z lichwą. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Prokuratura chce postawić zarzuty w sprawie Bikershopu

  20 marca 2019
  Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie śledztwo w sprawie Bikershopu formalnie jest na etapie przedstawiania zarzutów. W praktyce jednak podejrzany na razie ich jeszcze nie usłyszał.
  czytaj więcej
 • Prezes Property Lease Fund na razie zostaje w areszcie

  20 marca 2019
  Prokurator przedstawił Marcinowi P. między innymi zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości szeregu osób, poprzez wprowadzenie ich błąd podczas emisji obligacji. Prezes PLF nie przyznał się do zarzucanych czynów. Trafił na trzy miesiące do aresztu, ale będzie mógł go opuścić po złożeniu 600 tys. zł poręczenia majątkowego.
  czytaj więcej
 • Ustawa antylichwiarska groźna dla rynku obligacji

  15 grudnia 2016
  Przedstawiony 7 grudnia projekt tzw. nowelizacji antylichwiarskiej budzi od tygodnia gorące dyskusje w branży pożyczkowej. Większość z nich dotyczy ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich. Proponowane zmiany mogą mieć jednak znacznie dalsze konsekwencje dla całego sektora finansowego, w tym dla rynku obligacji.
  czytaj więcej
 • Komentarz do projektu ustawy dot. firm pożyczkowych: Czy ustawodawca próbuje ograniczać koszty wszelkich finansowań?

  14 grudnia 2016
  Przychody firm pożyczkowych z tytułu chwilówek zostaną ograniczone nawet o 60 proc. Dla zmian tak drastycznie ingerujących w funkcjonowanie branży proponuje się 14-dniowe vacatio legis. Ustawodawca mocniej niż w firmy pożyczkowe i banki, uderza w firmy inwestycyjne i social lending. Powyższe rodzi pytanie o cel i skutki takich działań. Firmy pożyczkowe alarmują, że będzie to oznaczało koniec ich działalności.
  czytaj więcej

Emisje