środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Moody’s obniżył rating Cyfrowego Polsatu o dwa stopnie

msd | 06 października 2022
Agencja ścięła rating korporacyjny Cyfrowego Polsatu z Ba1 do Ba3 i określiła jego perspektywę jako negatywną.

Swoją decyzję Moody’s tłumaczy zeszłoroczną decyzją spółki o poluzowaniu polityki finansowej na potrzeby sfinansowania inwestycji w sektorze energii i nieruchomości. A najprościej rzecz ujmując – ocena Cyfrowego Polsatu zeszła w głąb ratingów nieinwestycyjnych z ryzykiem dalszego spadku w obszary wysoce spekulacyjne.

Agencja wskazuje na pogorszenie wskaźników kredytowych Cyfrowego Polsatu z powodu wzrostu kosztów operacyjnych i niższych zysków w segmencie mediów. Ponadto, zwraca też uwagę na bardziej agresywną politykę finansową ze względu na wejście w nowe obszary, w których na razie ma ograniczone doświadczenie (energia odnawialna i nieruchomości).

Z kolei negatywną perspektywę ratingu Moody’s tłumaczy słabnącą płynnością z powodu przybliżającej się zapadalności zadłużenia w 2024 r.

W minioną środę, na kilka godzin przed informacją o obniżeniu ratingów, Cyfrowy Polsat poinformował, że analizuje możliwość refinansowania zadłużenia. Jak wskazywaliśmy, w 2024 r. grupa musi spłacić 6,2 mld zł kredytu, który stanowi ponad połowę jej całkowitego zadłużenia brutto (ok. 11 mld zł na koniec czerwca).

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji Cyfrowego Polsatu z terminami spłaty w 2026 i 2027 r., każda na 1 mld zł. Rynek wycenia je kolejno na 97 i 96,85 proc. nominału (kolejno przy 1,75 i 1,65 pkt proc. wyjściowej marży).

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi