wtorek, 25 lutego 2020

Newsroom

Na tych emitentów zarządzający funduszami inwestycyjnymi stawiają najczęściej

ben | 20 września 2017
Na koniec czerwca 2017 r. w portfelach funduszy inwestycyjnych, których sprawozdania finansowe są publiczne, znalazły się notowane na Catalyst obligacje korporacyjne, komunalne i bankowe oraz listy zastawne o łącznej wartości 16,94 mld zł. Fundusze miały więc 20,3 proc. udziału w kapitalizacji tego rynku (licząc bez notowanych tam obligacji skarbowych).

Na koniec czerwca obligacje notowane na Catalyst miało w portfelach 194 funduszy lub wydzielonych w ich ramach subfunduszy (przed rokiem było ich 177), zarządzanych przez 30 towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) – wynika z opublikowanych pod koniec sierpnia sprawozdań funduszy inwestycyjnych za pierwsze półrocze 2017 roku. W kręgu ich zainteresowań znalazło się 129 emitentów (rok temu 138).

Dla zarządzających funduszami, podobnie jak na koniec ubiegłego roku, emitentem pierwszego wyboru pozostaje Kruk. Jego obligacje znaleźliśmy w portfelach 92 fundusz. Kwota zainwestowana w papiery dłużne windykatora sięgnęła 576 mln zł.

Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Kredyt Inkaso i mBank, które cieszyły się niewiele mniejszą popularnością, bo ich papiery można było odnaleźć w portfelach 89 funduszy. Jeśli chodzi o skalę zaangażowanego kapitału z tej dwójki wyraźnie przoduje jednak mBank, w którego papierach zarządzający ulokowali blisko 608 mln zł, podczas gdy w przypadku Kredyt Inkaso było to „tylko” 322,5 mln zł.

10 emitentów, których obligacje najczęściej można spotkać w portfelach funduszy inwestycyjnych

Jeśli chodzi o skalę zaangażowania przez fundusze inwestycyjne kapitału w walory poszczególnych emitentów z Catalyst, to sytuacja przedstawia się typowo. W pierwszej dziesiątce mamy bowiem zdecydowaną przewagę banków – jest ich tam aż sześć. Bryluje jak zwykle Bank Gospodarstwa Krajowego. Zarządzający funduszami ulokowali w jego obligacjach 1,72 mld zł, czyli ponad jedną dziesiątą tego, co w ogóle zainwestowali na Catalyst.

Na drugiej pozycji znalazł się mBank Hipoteczny 1,42 mld zł, a za nim niedawny debiutant, PZU (1,07 mld zł). W pierwszej dziesiątce są jednak dwa podmioty, które w zasadzie należałoby traktować łącznie z dwoma właśnie wymienionymi. Chodzi o mBank i PZU Finance AB. Jeśli tak zrobić, to liderem całego zestawienia staje się grupa mBanku (blisko 2,03 mld zł). Na grupę PZU przypada zaś 1,66 mld zł. I tym sposobem okazuje się, że w obligacjach notowanych na Catalyst, a „wywodzących” się z BGK, grupy mBanku i grupy PZU fundusze inwestycyjne ulokowały niemal jedną trzecią wszystkich zainwestowanych przez nie na Catalyst pieniędzy.

10 emitentów, w których obligacje fundusze zainwestowały najwięcej pieniędzy

Dla zainteresowanych przygotowaliśmy też osobne zestawienie dziesięciu emitentów, w których obligacje zarządzający funduszami ulokowali najwięcej pieniędzy, z tym, że pominęliśmy w nim banki oraz grupę PZU.

10 emitentów, w których obligacje fundusze zainwestowały najwięcej pieniędzy

Szczegółowe informacje dotyczące zaangażowania funduszy inwestycyjnych w poszczególne serie obligacji, dostępne są tylko dla zalogowanych użytkowników, w tabelach na podstronach dedykowanych poszczególnym seriom obligacji. Można tam trafić np. wpisując w wyszukiwarkę na stronie głównej kod pod jakim dana seria jest notowana.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje