niedziela, 16 grudnia 2018

Newsroom

Nie brak chętnych na fundusze obligacji korporacyjnych

ben | 18 kwietnia 2017
Aktywa w grupie funduszy inwestujących w papiery dłużne firm wciąż rosną, ale za wzrost cały czas odpowiada tylko kilka z nich.

Na koniec marca aktywa funduszy polskich obligacji korporacyjnych przekroczyły 15,6 mld zł. Wzrosły zatem w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca o 514 mln zł (3,4 proc.). Jedną trzecią tej kwoty stanowią jednak aktywa funduszu Aviva Investors SFIO Lokacyjny (177,65 mln zł), który w tej kategorii funduszy dopiero zadebiutował. Licząc bez niego wzrost wniósłby więc 336 mln zł, czyli 2,2 proc., co nadal jest całkiem niezłym wynikiem. Średni zysk funduszy długu korporacyjnego wyniósł w marcu 0,3 proc., można więc szacować, że saldo wpłat i umorzeń w ich przypadku mogło zbliżyć się do 300 mln zł. Chętnych do inwestowania zatem raczej nie brakuje.

Wartość aktywów netto funduszy polskich obligacji korporacyjnych_marzec 2017

Podobnie jak przez większość z ostatnich kilkunastu miesięcy, gros wzrostu wygenerowały w marcu dwa fundusze zarządzane przez BZ WBK TFI, łącznie ponad 194 mln zł. Wyróżniły się też Millennium Obligacji Korporacyjnych (+87,5 mln zł) i Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZAN (+70,6 mln zł) czy Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+29,6 mln zł), który dzięki temu zawitał w coraz mniej elitarnym gronie „miliarderów”. Na 25 funduszy z tej kategorii uwzględnionych w naszym zestawieniu już siedem może się pochwalić aktywami netto przekraczającymi 1 mld zł.

Wartość aktywów netto poszczególnych funduszy_marzec 2017

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje