środa, 08 maja 2024

Newsroom

Obligacje niskich rentowności - sektor TMT (DM NWAI)

Adrianna Kocięda, Piotr Miliński i Marek Żmudzin, analitycy DM NWAI | 29 kwietnia 2016
Choć emisje spółek TMT mogłyby się spotkać z zainteresowaniem rynku, to nie spodziewamy się istotnej podaży obligacji w tym sektorze w horyzoncie 3-5 lat. Emitenci raczej będą dążyć do redukcji zadłużenia z tytułu obligacji.

W przeszłości podmioty operujące na polskim rynku TMT chętnie finansowały działalność obligacjami korporacyjnymi, często emitowanymi za granicą w formie euroobligacji. Koszty tego finansowania były relatywnie wysokie, ze względu na ryzyko, którym sektor TMT był obarczony w związku z mającymi miejsce w ostatniej dekadzie procesami konsolidacyjnymi.

Ostatnie pięć lat dla spółek TMT było okresem stabilizowania rynku oraz nakładów na CAPEX. Wejście sektora w fazę równowagi oznacza dla inwestorów dużą przewidywalność przepływów pieniężnych generowanych przez spółki w nim działające. Przekłada się to na spadek ryzyka, a dzięki temu, możliwość uzyskania niższego kosztu finansowania przez emitentów.

Choć emisje spółek TMT mogłyby się spotkać z zainteresowaniem rynku, to nie spodziewamy się istotnej podaży obligacji w tym sektorze w horyzoncie 3-5 lat. Emitenci raczej będą dążyć do redukcji zadłużenia z tytułu obligacji, finansując wykupy środkami generowanymi na bieżąco z działalności operacyjnej (Cyfrowy Polsat i Multimedia).

Czynnikiem, który mogłyby spowodować zwiększenie aktywności spółek TMT na rynku pierwotnym, mogłaby być konieczność poniesienia istotnych nakładów inwestycyjnych.

Kluczowe wnioski:

Multimedia – Obligacje stanowią aktualnie ponad 3/4 zadłużenia Multimediów, jednak zgodnie z warunkami emisji, rozpoczynając od 2017 r. spółka ma co roku wykupować 25 proc. emisji. Szacujemy, że w latach 2016-20 Multimedia, będzie generować roczne przepływy operacyjne na poziomie ok. 300 mln PLN oraz ponosić nakłady na inwestycyjne w wysokości ok. 200 mln PLN, w związku z czym nadwyżka generowanej gotówki w kwocie ok. 100 mln PLN mogłaby być przeznaczana na wykupowanie papierów. Drugim źródłem finansowania wykupów obligacji mogłyby być kredyty bankowe lub rolowanie obligacji.

Cyfrowy Polsat – Po restrukturyzacji zadłużenia, Grupa posiada obecnie obligacje w wartości 1 mld PLN notowane na Catalyst. Wraz z przejmowaną Litenite oraz Grupą Midas w bilansie spółki pojawi się 1,1 mld obligacji zerokuponowych, które mają być sukcesywnie spłacane ze środków własnych lub tańszych kredytów bankowych. Biorąc pod uwagę, że szacowane nakłady inwestycyjne w 2016-18 to ok. 1 mld PLN, zaś przepływy pieniężne to ok. 1,3-1,4 mld PLN prognozujemy, iż Cyfrowy Polsat będzie finansował CAPEX oraz zapadające zadłużenie ze środków własnych lub kredytu bankowego, w związku z czym nie spodziewamy się aby spółka w najbliższych latach emitowała obligacje korporacyjne.

Tenor obligacji spółek TMT - W okresie ostatnich 15 lat w sektorze TMT na rynkach rozwiniętych widać tendencję do emitowania papierów o coraz krótszym okresie wykupu. W latach 2000-03 spółki Vodafone, SKY i Telecom Italia emitowały papiery o zapadalności nawet ok. 30-telniej. W latach 2006-10 ich obligacje miały tenor wahający się przedziale 10-20 lat, zaś po 2010 roku poniżej 10 lat. Aktualnie tenor spółek sektora TMT, które działają na rynkach rozwiniętych kształtuje się na poziomie około 9-10 lat, co jest i tak dłuższym okresem niż tenor 6-letni charakterystyczny dla rynków rozwijających się. Spodziewamy się, że emitenci rynków rozwijających się wraz rosnącą stabilizacją gospodarek w których funkcjonują będą dążyć do emitowania coraz dłuższych papierów.

Koszty finansowania vs. rating – W przypadku spółek TMT operujących na rynkach rozwiniętych różnica w jednym poziomie oceny kredytowej jest premiowana z-spreadem/DM niższym o ok. 0,1-0,2 pp. Wyraźnie widać jak rynek wycenia ryzyko kraju, z-spread dla zapadających w 2020 r. obligacji greckiej spółki Hellenic Telecommunications wynosi 4,45 proc. podczas gdy dla papierów holenderskiej Cabel Communications System z takim samym ratingiem i terminem wykupu, z-spread wynosi 0,91 proc.

Więcej wiadomości kategorii Analizy