poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Newsroom

PFR objął warte 120 mln zł obligacje R.Power

msd | 07 września 2022
Całość uplasowanej niedawno zielonej emisji trafiła do PFR Funduszu Inwestycyjnego FIZAN, którego częścią portfela zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, całość wartej 120 mln zł emisji zielonych obligacji dewelopera farm fotowoltaicznych objął wyłącznie jeden inwestor. Właśnie się ujawnił – to PFR, który od razu stał się największym obligatariuszem R.Power.

- Chcemy utrzymać pozycję czołowego niezależnego producenta energii i dewelopera farm PV, dynamicznie rozwijając portfolio własnych projektów. Środki pozyskane od Polskiego Funduszu Rozwoju istotnie przyspieszą ten rozwój. Nasza współpraca to jednak przede wszystkim kolejny krok w stronę dekarbonizacji polskiej gospodarki, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia niezależności energetycznej. Odnawialne Źródła Energii, a zwłaszcza fotowoltaika będzie w najbliższych latach odgrywać w tym procesie kluczową rolę – powiedział Przemysław Pięta, prezes i współzałożyciel R.Power, cytowany w komunikacie PFR.

Wzorem wcześniejszych emisji, nowy dług R.Power oprocentowany jest na WIBOR 6M plus 4,95 pkt proc. przy zabezpieczeniu szeregiem poręczeń, zastawów i oświadczeń o poddaniu się egzekucji. Termin spłaty papierów ustalono na czerwiec 2027 r., równo 12 miesięcy po terminie wykupu pięciu wcześniejszych emisji.

Miesiąc wcześniej R.Power pozyskał też 80 mln zł z emisji obligacji, którą w całości objął Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W odróżnieniu od papierów dla PFR, seria ta trafi do obrotu na GPW.

W sześciu dotychczasowych emisjach zielonych obligacji R.Power pozyskał w sumie 450 mln zł wobec 1 mld zł, na które pozwala spółce przyjęty w 2021 r. program. 

Na Catalyst znajdują się na razie trzy serie długu dewelopera, ale do jakiegokolwiek handlu dochodzi tylko jedną z nich. To papiery RPO0626, które w środę po południu kwotowane są na 99/100 proc. nominału (bid/ask).

Więcej wiadomości o R.Power S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst