wtorek, 05 grudnia 2023

Newsroom

PFR objął warte 120 mln zł obligacje R.Power

msd | 07 września 2022
Całość uplasowanej niedawno zielonej emisji trafiła do PFR Funduszu Inwestycyjnego FIZAN, którego częścią portfela zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, całość wartej 120 mln zł emisji zielonych obligacji dewelopera farm fotowoltaicznych objął wyłącznie jeden inwestor. Właśnie się ujawnił – to PFR, który od razu stał się największym obligatariuszem R.Power.

- Chcemy utrzymać pozycję czołowego niezależnego producenta energii i dewelopera farm PV, dynamicznie rozwijając portfolio własnych projektów. Środki pozyskane od Polskiego Funduszu Rozwoju istotnie przyspieszą ten rozwój. Nasza współpraca to jednak przede wszystkim kolejny krok w stronę dekarbonizacji polskiej gospodarki, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia niezależności energetycznej. Odnawialne Źródła Energii, a zwłaszcza fotowoltaika będzie w najbliższych latach odgrywać w tym procesie kluczową rolę – powiedział Przemysław Pięta, prezes i współzałożyciel R.Power, cytowany w komunikacie PFR.

Wzorem wcześniejszych emisji, nowy dług R.Power oprocentowany jest na WIBOR 6M plus 4,95 pkt proc. przy zabezpieczeniu szeregiem poręczeń, zastawów i oświadczeń o poddaniu się egzekucji. Termin spłaty papierów ustalono na czerwiec 2027 r., równo 12 miesięcy po terminie wykupu pięciu wcześniejszych emisji.

Miesiąc wcześniej R.Power pozyskał też 80 mln zł z emisji obligacji, którą w całości objął Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W odróżnieniu od papierów dla PFR, seria ta trafi do obrotu na GPW.

W sześciu dotychczasowych emisjach zielonych obligacji R.Power pozyskał w sumie 450 mln zł wobec 1 mld zł, na które pozwala spółce przyjęty w 2021 r. program. 

Na Catalyst znajdują się na razie trzy serie długu dewelopera, ale do jakiegokolwiek handlu dochodzi tylko jedną z nich. To papiery RPO0626, które w środę po południu kwotowane są na 99/100 proc. nominału (bid/ask).

Więcej wiadomości o R.Power S.A.

 • R.Power ze stratą, ale i mocniejszym bilansem

  01 września 2023
  Z powodu wysokiej kosztów finansowych producent energii słonecznej zamknął I półrocze z 77 mln zł skonsolidowanej straty netto. Po wartej 680 mln zł emisji akcji znacząco poprawiła się jednak jego struktura kapitałowa.
  czytaj więcej
 • R.Power nie zarabia na odsetki

  06 czerwca 2023
  Poniesione w ubiegłym roku nakłady inwestycyjne wymusiły na deweloperze farm PV blisko czterokrotny wzrost zadłużenia. Koszty jego obsługi przekraczały wysokość zysku operacyjnego. Po niedawnym pozyskaniu inwestora mniejszościowego R.Power zapowiada 900 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2023 r.
  czytaj więcej
 • R.Power dostanie 150 mln euro od Funduszu Trójmorza

  10 lutego 2023
  Three Seas Initiative Investment Fund (3SIIF) obejmie mniejszościowy pakiet akcji R.Power za 150 mln euro, zachowując opcje zwiększenia inwestycji o kolejnych 100 mln euro.
  czytaj więcej
 • R.Power negocjuje dokapitalizowanie

  24 stycznia 2023
  Deweloper farm fotowoltaicznych zawarł term sheet z potencjalnym inwestorem, który może objąć nowe akcje spółki.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst