piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

PKN Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Lotos

msd | 01 sierpnia 2022
Sąd zarejestrował połączenie paliwowych spółek, formalnie kończąc transakcję. Lada moment PKN Orlen powiększy się jednak jeszcze o PGNiG.

W ramach fuzji wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos przeniesione zostały na PKN Orlen. Na potrzeby rozliczenia transakcji akcjonariusze gdyńskiej spółki otrzymają akcje połączonego koncernu.

- Połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilności w czasie rynkowych wahań. Rozpoczynamy pracę by pozytywne efekty połączenia były widoczne dla naszych klientów jak najszybciej – zapowiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu, w mediach społecznościowych.

Aby zamknąć tę transakcję PKN Orlen musiał przystać na wdrożenie tzw. środków zaradczych, w ramach których część biznesu Grupy Lotos zostanie sprzedana między innymi do Saudi Aramco i węgierskiego MOL-a. 

Jeszcze w tym roku grupa PKN Orlen, która wchłonęła już Energę i Lotos, powiększyć się ma także o PGNiG. W ubiegłym tygodniu strony podpisały plan połączenia, który przewiduje finalizację transakcji w październiku lub listopadzie tego roku. W ten sposób powstać ma osiągający ponad 250 mln zł przychodów rocznie koncern multienergetyczny, w którym skarb państwa będzie miał 52 proc. udziałów.

Na Catalyst notowane są trzy serie obligacji Orlenu, w tym jedna to dług detaliczny uplasowany w przeszłości do inwestorów instytucjonalnych. Papiery te (PKN1222) kwotowane są na 100,24/100,74 proc. nominału.

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst