czwartek, 05 października 2023

Newsroom

PKO BP i PZU kupią od SP akcje Orlenu za ok. 1,5 mld zł

msd | 30 września 2022
PKO BP i PZU zawarły ze skarbem państwa umowy zakupu po 14,2 mln akcji Orlenu, na co wydadzą po około 750 mln zł.

Na mocy zawartej umowy, obie instytucje kupią od skarbu państwa, czyli swojego kluczowego akcjonariusza, akcje dające po 2,3 proc. udziału w kapitale Orlenu (przed emisją połączeniową dla akcjonariuszy PGNiG).

Żaden z kupujących nie zdobył się na wyjaśnienie przyczyn zapowiedzianych transakcji. Pozostaje się domyślać, że chodzi o to, aby po wchłonięciu PGNiG przez PKN Orlen skarb państwa nie przekroczył 50-proc. progu w drugiej ze spółek (w przeciwnym razie konieczne byłoby ogłoszenie wezwania). 

Na Catalyst notowane są podporządkowane obligacje PKO BP i PZU, a także zwykły dług Orlenu. 

Więcej wiadomości o Orlen S.A., PKO Bank Hipoteczny S.A., PZU S.A.

 • PZU ma coraz więcej obligacji

  31 sierpnia 2023
  W II kwartale portfel główny ubezpieczyciela wzrósł do 48 mld zł, w tym 38,4 mld zł stanowiły krajowe i zagraniczne obligacje skarbowe oraz papiery korporacyjne. PZU liczy na kilkuletnie zamrożenie istotnej części tego portfela przy wysokich rentownościach.
  czytaj więcej
 • Trzeci kwartał bez długu netto w Orlenie

  24 sierpnia 2023
  Na koniec czerwca kontrolowany przez skarb państwa konglomerat dysponował kwotą 23,5 mld środków pieniężnych, o 5,2 mld zł niższą niż w marcu. Część płynności trafiła na spłatę zadłużenia, a przewaga gotówki nad oprocentowanymi zobowiązaniami wzrosła do 12,5 mld zł.
  czytaj więcej
 • Orlen szacuje budżet projektu farmy Baltic Power na 4,7 mld euro

  11 sierpnia 2023
  Rada nadzorcza Orlenu wydała warunkową decyzję dla rozpoczęcia budowy projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW. Inwestycja finansowana będzie w formule project finance.
  czytaj więcej
 • Lipcowa emisja euroobligacji Orlenu trafiła na GPW

  04 sierpnia 2023
  Podobnie jak większość denominowanego w euro długu z rynku Catalyst, papiery płockiego koncernu prawdopodobnie nie mają większych szans, by zagwarantować inwestorom odpowiednią płynność.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej