sobota, 13 lipca 2024

Newsroom

Polski Ład namieszał w podatku od obligacyjnych odsetek

msd | 06 marca 2023
Z początkiem roku część brokerów przestała pomniejszać płatności odsetkowe od obligacji o 19-proc. podatek, zostawiając konieczność jego odprowadzenia na barkach inwestorów, wynika informacji podawanych przez Puls Biznesu.

Według PB, początek 2023 r. przyniósł nieoczekiwane zmiany w rozliczaniu podatku od odsetek z obligacji, które zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym. Część banków i domów maklerskich przestało bowiem pełnić rolę płatnika, co oznacza, że nie odprowadzają już do urzędu skarbowego 19-proc. podatku przy wypłacie odsetek w imieniu obligatariusza. Inwestorzy mogą być więc zmuszeni do samodzielnego odprowadzenia podatku i jego rozliczenia w zeznaniu rocznym.

„Od początku 2023 r. pewne jest jedynie to, że dotychczasowy system rozliczeń podatku od obligacyjnych odsetek obowiązuje w przypadku papierów skarbowych niedopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym. (…) Jeśli chodzi o wszystkie inne papiery dłużne, sytuacja jest niejasna i zależy właściwie od tego, gdzie ma się rachunek maklerski ze zdeponowanymi obligacjami” – informuje poniedziałkowy Puls Biznesu.

Dziennik zwraca uwagę, że tylko część brokerów przestała pełnić rolę płatnika podatku. Niemniej, banki i domy maklerskie czekają na wykładnię Ministerstwa Finansów w tej sprawie. Trwać mają też konsultacje Związku Banków Polskich z MF, w których udział bierze również Izba Domów Maklerskich.

Pełna treść artykułu PB znajduje się pod tym adresem.

Więcej wiadomości kategorii Prawo