piątek, 28 lipca 2017

Newsroom

Poradnik: Jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne

Emil Szweda, Obligacje.pl | 03 października 2016
Obligacje.pl wspólnie z Rynekobligacji.com stworzyły poradnik dla osób zainteresowanych inwestowaniem w obligacje korporacyjne, zwłaszcza tych stawiających dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie. Poradnik jest w formie ebooka i można go pobrać za darmo.

Już na wstępie muszę Cię, Szanowny Czytelniku, ostrzec. Nie przed ryzykiem, bo to nieodłączny element każdej inwestycji, a w samym poradniku wielokrotnie podkreśliliśmy jego znaczenie. Muszę Cię ostrzec przed obligacyjnym bakcylem, który jest wyjątkowo zaraźliwy. Kto raz spróbuje inwestycji, która daje regularnie wypłacany dochód znacznie wyższy niż lokata bankowa, a przy tym w miarę spokojny sen i brak emocji jakie towarzyszą inwestycjom w inne klasy aktywów, tego niełatwo później odciągnąć od pomysłu inwestowania w obligacje firm.

Samo inwestowanie w papiery dłużne firm nie jest zadaniem ani łatwym, ani trudnym. Wymagana jest ta odrobina wysiłku, która sprawi, że decyzja o inwestycji (lub jej braku) zostanie podjęta świadomie, z rozwagą, ale pięcioletnie studia i nocne ślęczenie nad dokumentami nie będą potrzebne.

Realia dotyczące rynku obligacji korporacyjnych w Polsce przybliża nasz poradnik (a także strony internetowe, które prowadzimy na co dzień) i mam nadzieję, że będzie on dla Ciebie użytecznym narzędziem. Piszemy w nim o podstawach rynku, można nazwać go elementarzem napisanym przez praktyków rynku, którzy tak jak Ty dziś, tak my kilka lat temu zaczęliśmy ten rynek najpierw poznawać, później testować, obserwować by w końcu zacząć dzielić się zdobytą wiedzą z inwestorami o krótszym stażu. Nasz poradnik to właśnie część tej wiedzy, którą chcemy się podzielić.

Poradnik, w formie ebooka, można pobrać klikając w poniższy baner. Zapraszamy do lektury.


Jak zacząć inwestowć w obligacje korporacyjne

Więcej wiadomości kategorii Poradniki

 • Obligacje korporacyjne biją spółki dywidendowe

  21 maja 2017
  Część inwestorów kupuje akcje spółek giełdowych, ponieważ spółki te w przeszłości wypłacały dywidendę i deklarują, że będą to robiły w przyszłości. Niektóre z nich z czasem przestają jednak wypłacać dywidendę, co z reguły wiąże się ze sporym spadkiem cen akcji. Czy zamiast inwestować w akcje spółek dywidendowych nie lepiej jest inwestować w obligacje korporacyjne, które regularnie wypłacają kupon?
  czytaj więcej
 • Dlaczego zyskowność spółek nie jest najważniejsza z punktu widzenia obligatariuszy?

  27 marca 2017
  Cel inwestowania w obligacje korporacyjne jest oczywisty. Inwestorzy chcą zarabiać pieniądze. Na obligacjach można zarabiać zarówno dzięki wzrostowi ceny, jak i odsetkom. Skupmy się na strategii zakupu obligacji po cenie nominalnej na rynku pierwotnym i trzymaniu papierów aż do wykupu. W takim przypadku zmienność cen w czasie życia obligacji nie ma dla inwestora najmniejszego znaczenia.
  czytaj więcej
 • Dekalog dla inwestujących w obligacje korporacyjne

  28 września 2016
  Lista 10 elementów, na które na pewno należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu pieniędzy w obligacje przedsiębiorstw.
  czytaj więcej
 • Obligacje korporacyjne: czym różni się emisja publiczna od prywatnej?

  23 września 2016
  Papiery dłużne firm można kupić albo na rynku wtórnym, czyli na giełdzie, albo na rynku pierwotnym, uczestnicząc w emisji. Inwestorom stawiającym pierwsze kroki w świecie obligacji przybliżamy ten drugi sposób, opisując rodzaje emisji i najważniejsze dzielące je różnice.
  czytaj więcej

Emisje