czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Premier powołał nowego przewodniczącego KNF

msd | 23 listopada 2018
Nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego został prof. Jacek Jastrzębski, dotychczas pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz zastępca dyrektora departamentu prawnego w PKO BP.

Podejmując decyzję o wyborze nowego przewodniczącego KNF, jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki miał brać pod uwagę: wysokie kwalifikacje prof. Jacka Jastrzębskiego, doświadczenie praktyczne w sektorze finansowym, doświadczenie międzynarodowe oraz spełnienie wszystkich wymogów formalnych.

Jacek Jastrzębski, jak podaje KNF, łączy pracę w sektorze bankowym z działalnością akademicko-naukową. Od przeszło dziesięciu lat pełni funkcję zastępcy dyrektora departamentu prawnego PKO BP, a od ponad pięciu lat jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW. W 2017 r. Jacek Jastrzębski, jak podano także, został ujęty w zestawieniu „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe” – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

Powołując prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. W opinii Prezesa Rady Ministrów, silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Od 14 listopada obowiązki przewodniczącego Komisji pełnił Marcin Pachucki, jej wiceprzewodniczący. Przejął on czasowo obowiązki po Marku Chrzanowskim, poprzednim przewodniczącym, który zrezygnował po niedawnym ujawnieniu nagrania z marcowego spotkania z Leszkiem Czarneckim. Ówczesny przewodniczący, zdaniem Leszka Czarneckiego, miał mu składać propozycje korupcyjne w zamian za przychylność dla Getin Noble Banku oraz Idea Banku. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje