środa, 12 grudnia 2018

Newsroom

Premier powołał nowego przewodniczącego KNF

msd | 23 listopada 2018
Nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego został prof. Jacek Jastrzębski, dotychczas pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz zastępca dyrektora departamentu prawnego w PKO BP.

Podejmując decyzję o wyborze nowego przewodniczącego KNF, jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki miał brać pod uwagę: wysokie kwalifikacje prof. Jacka Jastrzębskiego, doświadczenie praktyczne w sektorze finansowym, doświadczenie międzynarodowe oraz spełnienie wszystkich wymogów formalnych.

Jacek Jastrzębski, jak podaje KNF, łączy pracę w sektorze bankowym z działalnością akademicko-naukową. Od przeszło dziesięciu lat pełni funkcję zastępcy dyrektora departamentu prawnego PKO BP, a od ponad pięciu lat jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW. W 2017 r. Jacek Jastrzębski, jak podano także, został ujęty w zestawieniu „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe” – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

Powołując prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. W opinii Prezesa Rady Ministrów, silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Od 14 listopada obowiązki przewodniczącego Komisji pełnił Marcin Pachucki, jej wiceprzewodniczący. Przejął on czasowo obowiązki po Marku Chrzanowskim, poprzednim przewodniczącym, który zrezygnował po niedawnym ujawnieniu nagrania z marcowego spotkania z Leszkiem Czarneckim. Ówczesny przewodniczący, zdaniem Leszka Czarneckiego, miał mu składać propozycje korupcyjne w zamian za przychylność dla Getin Noble Banku oraz Idea Banku. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Wszystkie emisje obligacji mają być publiczne

  06 grudnia 2018
  Nowelizacja ustawy o publicznym obrocie autorstwa Ministerstwa Finansów wyklucza możliwość przeprowadzenia emisji prywatnych. Zamiast nich wszystkie emisje będą publiczne, choć niekoniecznie szeroko adresowane.
  czytaj więcej
 • Polski Dom Maklerski złożył odwołanie od decyzji KNF

  05 grudnia 2018
  Spółka odwołuje się od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożeniu kary finansowej 2,5 mln zł. PDM już zapowiada, że jeśli odwołanie nie poskutkuje, to wyjdzie na drogę sądową z „wielomilionowymi” pozwami odszkodowawczymi. KNF sprawy nie komentuje.
  czytaj więcej
 • Nowe obligacje bankowe od 400 tys. zł

  24 października 2018
  Nieuprzywilejowane obligacje banków, które w najbliższych miesiącach wejdą do porządku prawnego, będą trudno dostępne lub w ogóle niedostępne dla inwestorów detalicznych. Ich jednostkowy nominał wyniesie 400 tys. zł, jak dla papierów podporządkowanych.
  czytaj więcej
 • Kolejne aresztowania ws. Gant Development

  22 października 2018
  W ubiegłym tygodniu na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymano sześć osób w śledztwie dotyczącym wrocławskiego dewelopera, który zbankrutował w 2013 r.
  czytaj więcej

Emisje