sobota, 31 października 2020

Newsroom

Prokurator ustanowił zarządcę przymusowego w Metropolitan Investment

msd | 24 sierpnia 2020
Zarządca nieruchomościowej spółki, której menedżerowie zostali zatrzymani, został zobowiązany do wykonania spisu majątku przedsiębiorstwa, zapewnienia ciągłości jego pracy oraz przekazania odpowiednich informacji prokuraturze.

Decyzją Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zarządcą przymusowym Metropolitan Investment został doradca restrukturyzacyjny Jam Hambura.

„Na chwilę obecną, udało się zidentyfikować ok. 90 podmiotów gospodarczych powiązanych pośrednio lub bezpośrednio z byłymi członkami zarządu Metropolitan Investment S.A., zaś obligatariuszami ww. podmiotów gospodarczych są w większości osoby fizyczne, w tym emeryci, którzy w wyniku nabycia obligacji lub udziałów w tych spółkach nie uzyskały zwrotu ani odsetek ani kapitału” – napisał Jan Hambura w oświadczeniu przesłanym Obligacje.pl.

Według zarządcy, istnieje uzasadnione przypuszczenie, że środki wpłacane przez obligatariuszy spółek z grupy MI były przekazywane na inne cele niż te wskazane w warunkach emisji.

Jan Hambura przekonuje także, że „koniecznym staje się rozważenie odpowiedzialności podmiotów oferujących nabycie obligacji i udziałów, w tym podmiotów pozostających pod kontrolą instytucji nadzoru finansowego”.

W pierwszej połowie lipca funkcjonariusze CBA zatrzymali dwóch założycieli Metropolitan Investment. Prokuratura postawiła im zarzut doprowadzenia co najmniej 1466 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 250 mln zł, tytułem pieniędzy wpłaconych na nabycie obligacji.  

Więcej wiadomości kategorii Prawo

Emisje