środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Raport: Sytuacja deweloperów mieszkaniowych w kontekście zmian otoczenia rynkowego

Paweł Gosz, DM Michael/Ström | 21 października 2022
Dom Maklerski Michael/Ström przeprowadził wśród wybranych deweloperów mieszkaniowych ankietę, dotyczącą aktualnych oraz spodziewanych warunków ich działalności.

Od kilku lat sektor deweloperski był przez wielu przedsiębiorców postrzegany jako eldorado, a wysokie marże generowane przez podmioty w nim działające wzbudzały kontrowersje, ponieważ wynikały m.in. z wzrostu cen mieszkań. Dziś jednak doskonale widać, że wysokim marżom z tej działalności towarzyszy podwyższone ryzyko, wynikające m.in. z dużej zmienności i długiego cyklu produkcyjnego, a branża ta jako jedna z pierwszych zaczyna odczuwać skutki zaostrzenia polityki monetarnej i nadchodzącego spowolnienia. Podobnie jak w 2008 r. okazało się, że hamowanie w branży mieszkaniowej nie następuje stopniowo, ale bardzo gwałtownie, a roczne spadki sprzedaży to nie 10-20 proc. jak w przypadku większości branż, ale bardziej 30-50 proc. Dodatkowo, od początku roku musiała ona zmagać się z około 20- lub nawet 30- procentowym wzrostem kosztów budowy, a od kilku miesięcy funkcjonują w oparciu o najwyższe od prawie 20 lat koszty finansowe. Powstaje pytanie czy deweloperzy mieszkaniowi, dzięki bardzo udanemu okresowi 2016-2021, wykażą wystarczającą odporność na długotrwałe zawirowania?

Niniejsze opracowanie przedstawia aktualną sytuację deweloperów mieszkaniowych oraz opisuje wyzwania, które przed nimi stawia i będzie stawiał rynek. Pokazuje również czynniki, które doprowadziły do obecnej sytuacji oraz przedstawia ją w ujęciu historycznym. Celem opracowania nie jest jednak odpowiedź na pytanie, jak będą kształtowały się ceny mieszkań w najbliższym czasie. W warunkach tak dużej zmienności różnych czynników wpływających na rynek mieszkaniowy sugerujemy z dużym dystansem podchodzić do prognoz dotyczących kierunku zmian cen oraz z jeszcze większym do prognoz zakresu tych zmian.

W związku z tym, że trudno jest dziś przewidzieć, jak będzie wyglądał ten rynek w najbliższym czasie, postanowiliśmy przeprowadzić wśród przedstawicieli deweloperów mieszkaniowych ankietę, poruszającą kompleksowo temat aktualnych oraz spodziewanych warunków prowadzonej przez nich działalności. Pytania dotyczyły zarówno czynników wpływających na stronę popytową (np. tempo sprzedaży, źródła finansowania wśród nabywców), jak i stronę podażową (koszty budowy oraz gruntów, dostępność wykonawców oraz finansowania). W ankiecie udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli zarówno dużych, ogólnopolskich spółek giełdowych, jak i mniejszych deweloperów, działających lokalnie. Wynik ankiety zaprezentowane zostały w poszczególnych rozdziałach opracowania.

Więcej wiadomości kategorii Analizy

 • Develia – raport Michael/Ström DM

  01 grudnia 2022
  Podsumowanie wyników spółki po raporcie za III kw. 2022 roku.
  czytaj więcej
 • Marvipol Development - raport kredytowy

  21 kwietnia 2022
  Zadłużenie finansowe spółki będzie wzrastać, jednak realizacja poszczególnych inwestycji nie powinna być zagrożona i uzależniona od pozyskania finansowania - uważa analityk Domu Maklerskiego Michael/Ström.
  czytaj więcej
 • Dziesięć lat Obligacje.pl

  18 lutego 2022
  Promocje dla stałych użytkowników, ebook „Rynek wiecznej hossy” i nowe narzędzia dla inwestorów profesjonalnych i emitentów. Sprawdź co zmieniliśmy w naszej ofercie z okazji dziesiątych urodzin.
  czytaj więcej
 • Cavatina Holding - raport kredytowy

  14 lutego 2022
  Raport przygotowany przez Michael/Ström DM przedstawia sytuację finansową grupy, w której jednostką dominującą jest Cavatina Holding SA, po wynikach za III kw. 2021 r. pod kątem zdolności obsługi zadłużenia z tytułu wyemitowanych obligacji.
  czytaj więcej