poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Newsroom

Resort finansów sprzedał obligacje detaliczne za 12,7 mld zł w 2018 r.

msd | 14 stycznia 2019
Jedna trzecia sprzedanych w ubiegłym – rekordowym – roku obligacji oszczędnościowych, to papiery trzymiesięczne, co częściowo tłumaczy tak dobry wynik. Ale i bez krótkoterminowego długu popularność obligacji detalicznych rosła czwarty rok z rzędu.

Grudniowa sprzedaż oszczędnościowych papierów dłużnych wyniosła 1,08 mld zł wobec 1,19 mld zł miesiąc wcześniej i 0,69 mld zł przed rokiem – wynika z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. W grudniu na fotel lidera powróciły obligacje trzymiesięczne (364,1 mln zł), którym pola ustąpiły indeksowane inflacją papiery z czteroletnim okresem spłaty (340,4 mln zł). Na trzecim miejscu pod względem popularności pozostały zaś dwuletnie papiery stałokuponowe (263,3 mln zł).

W całym 2018 r. sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych podliczono na 12,71 mld zł. Innymi słowy, kierowane do indywidualnych inwestorów papiery oszczędnościowe miałyby sfinansować niemal cały deficyt budżetowy minionego roku, który – według grudniowej wypowiedzi Teresy Czerwińskiej, minister finansów – nie powinien przekroczyć 15 mld zł.

Rekordowy wynik sprzedaży papierów oszczędnościowych, to jednak w dużej mierze zasługa wprowadzonych do oferty w październiku 2017 r. obligacji trzymiesięcznych. W minionym roku ich sprzedaż wyniosła 4,19 mld zł, czyli 33 proc. wszystkich oferowanych przez resort finansów papierów detalicznych. Krótki okres spłaty i rolowanie trzymiesięcznych obligacji pozwala wykazać wysokie wyniki sprzedaży, aczkolwiek niekoniecznie wynikające z napływu nowej gotówki.

Na 12,71 mld zł sprzedanych w 2018 r. obligacji oszczędnościowych 3,53 mld zł (27,8 proc.) objętych było transakcją zamiany. W praktyce wskaźnik ten był prawdopodobnie znacznie wyższy, ponieważ w przypadku rolowania papierów trzymiesięcznych inwestorom nie proponuje się preferencyjnej ceny zamiany. Dość wspomnieć, że przez 10 miesięcy, do października włącznie (najnowsze dane) zadłużenie skarbu państwa z tytułu trzymiesięcznych obligacji wzrosło o 610,1 mln zł do niecałych 1,26 mld zł. W tym samym okresie sprzedano krótkoterminowe obligacje za 3,44 mld zł.

Jeśli sugerować się danymi o zadłużeniu skarbu państwa (do października 2018 r.) faktycznie najwięcej nowej gotówki napłynęło w ubiegłym roku na czteroletnie obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji. Od początku roku do końca października zadłużenie skarbu państwa z tytułu czteroletniego detalicznego długu wzrosło bowiem o 2,3 mld zł do 5,81 mld zł, a raportowana przez MF jego łączna sprzedaż wyniosła w tym czasie 2,61 mld zł (3,34 mld zł w całym 2018 r.).

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje