niedziela, 29 listopada 2020

Newsroom

Rośnie liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw

msd | 21 października 2019
Po trzech kwartałach tego roku liczba niewypłacalnych firm wzrosła o 5 proc. r/r do 757, wynika z danych przeanalizowanych przez ubezpieczyciela należności Euler Hermes.

Jak zaznacza Euler Hermes, wzrost niewypłacalności notuje większość sektorów, w tym wytwórczy, handlowy, czy transportowy.

Z opóźnieniem względem innych sektorów zaczęło się też pogorszenie w budownictwie. W samym tylko wrześniu, który – jak pokreślono – jest szczytem sezonu, odnotowano 17 niewypłacalności wśród firm budowlanych. Rosnąć ma też liczba niewypłacalnych producentów żywności.

Zsumowany ostatni znany obrót 757 firm, które ogłosiły niewypłacalność w tym roku, to 14,35 mld zł – podał Euler Hermes, który nie precyzuje jednak o obrót za jaki okres chodzi.

Liczba niewypłacalności rośnie czwarty rok z rzędu, a po dziewięciu miesiącach tego roku była najwyższa w tym dziesięcioleciu, wynika z analizy.

Samą niewypłacalność autorzy analizy definiują natomiast jako niezdolność do regulowania zobowiązań, skutkującą upadłością lub postępowaniem restrukturyzacyjnym.

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium

Emisje