czwartek, 3 lipca 2025

Newsroom

Catalyst nie zawiódł od ponad dwóch i pół roku

Michał Sadrak | 2 lipca 2025
Już bez mała 11 kwartałów giełdowi emitenci obligacji korporacyjnych nienagannie spłacają swoje zadłużenie.

Wyliczany przez Obligacje.pl wskaźnik niespłaconych papierów dłużnych spadł do 1,1 proc. na koniec II kwartału, notując najniższy poziom od dwóch i pół roku. Mówi on o tym, jaka część kapitału z wygasających w ostatnich 12 miesiącach obligacji firm nie wróciła do inwestorów. Przy czym, statystyki te – już po raz ostatni – wciąż pozostają pod wpływem ostatnich umorzonych serii podporządkowanych obligacji Getin Noble Banku, jakie wygasać powinny były w drugiej połowie 2024 r.

Jeśli zatem pominąć statystyczny efekt rozłożonych w czasie skutków umorzenia długu GNB z września 2022 r., śmiało mówić można o blisko 11 kwartałach bez ani jednego zdarzenia kredytowego na Catalyst. Tyle bowiem mija od ostatnich problemów ze spłatą, które dotknęły właścicieli papierów dłużnych Europejskiego Centrum Odszkodowań.

Niewykupione obligacje na Catalyst_IIQ25

Utrzymanie dobrej passy w najbliższych miesiącach oznaczałoby zatem spadek 12-miesięcznego wskaźnika defaultów do zera na koniec września, co byłoby dopiero drugim takim przypadkiem w jego kilkunastoletniej historii (indeks liczymy od 2013 r.). Poprzednim razem miało to bowiem miejsce w 2022 r., gdy rynkowym statystykom przestała w końcu ciążyć sprawa GetBacku, ale znajdowaliśmy się w przededniu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku (powyższy wykres jak na dłoni pokazuje skalę obu zjawisk).

Naturalnie, z każdym kolejnym kwartałem pełnej spłacalności notowanych na GPW korporatów narastać może przekonanie o nadmiernym optymizmie rynku. Zwłaszcza, jeśli 10-letnia wartość indeksu defaultów to ponad 3,3 proc., co podpowiada, że w długim terminie całkowite uniknięcie wszelkich zdarzeń kredytowych może być niewykonalne. Szczęśliwie, przez lata rynek długu przedsiębiorstw dojrzał, został bardzo mocno doregulowany (może aż za mocno), a podmioty o wątpliwej reputacji zostały z niego wykluczone.

Warto natomiast odnotować, że niezmącony spokój w II kwartale przerwały obawy inwestorów o sytuację finansową Ghelamco, którego obligacje przecenione zostały nawet o 40 proc. Od tego czasu ich notowania zdołały sporo odbić, a sam deweloper przekonuje, że już ma środki na spłatę obligacji w połowie lipca (30 mln zł) oraz pracuje nad pozyskaniem pieniędzy na kolejne wykupy, przypadające we wrześniu, a później w lutym przyszłego roku (odpowiednio 170 i 240 mln zł).

W ostatnich miesiącach giełdowy rynek obligacji przedsiębiorstw dotyka jednak nieco inny problem ze spłatami – fala przedterminowych wykupów, najczęściej związanych z możliwością uplasowania nowego długu na lepszych warunkach. Aczkolwiek nie wszyscy decydują się na emisje refinansujące, by przypomnieć, że w II kwartale z papierami dłużnymi pożegnały się Pekabex oraz Voxel.

  • Ghelamco z pomysłem na udrożnienie płynności

    1 lipca 2025
    Wchodzący w skład belgijskiej grupy deweloper ma już środki na lipcowy wykup obligacji. Do końca sierpnia zamierza sprzedać jeden projekt biurowy i pracuje nad większym refinansowaniem portfela nieruchomości. Równocześnie jest też gotowy do koinwestycji na wybranych przedsięwzięciach lub mocniejszego wejścia w mieszkaniówkę.
    czytaj więcej
  • Obligacje Ghelamco Invest wyraźnie zyskują

    16 czerwca 2025
    Po weekendowych informacjach o spłacie newralgicznego długu przez belgijską spółkę-matkę notowania obligacji polskiego Ghelamco rosną w większości po 5-9 pkt proc.
    czytaj więcej
  • Ghelamco spłaciło belgijskie obligacje

    14 czerwca 2025
    Deweloper wykupił w terminie warte 79,5 mln euro papiery dłużne, na których od kilku tygodni skupiała się także uwaga jego polskich obligatariuszy.
    czytaj więcej
  • Kiepski kwartał Pekabeksu

    30 maja 2025
    Pomimo 26-proc. wzrostu przychodów, budowlana grupa osiągnęła w I kwartale najniższy zysk operacyjny od ośmiu lat. Z powodu sezonowo ujemnych przepływów operacyjnych na 10 tygodni przed wykupem wartych 40 mln zł obligacji miała też nieco mniej gotówki.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Purgatorium