czwartek, 17 stycznia 2019

Newsroom

S&P obniża perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu

msd | 21 grudnia 2017
Osiem miesięcy po podniesieniu perspektywy oceny ratingowej medialno-telekomunikacyjnego konglomeratu agencja zdecydowała się ją obniżyć. Na razie spadają więc szanse Cyfrowego Polsatu na rating inwestycyjny.

Sam rating Cyfrowego Polsat pozostaje na poziomie BB+, ale jego perspektywa spadła z pozytywnej do stabilnej, co przynajmniej na pewien czas zmniejsza prawdopodobieństwo na dołączenie spółki do grona emitentów z ratingiem inwestycyjnym (zaczyna się on od BBB-).

Zmiana postrzegania Cyfrowego Polsatu w stosunkowo niedługim okresie wiąże się z planowanym przejęciem Netii. Na razie CP kupił 32 proc. udziałów w Netii, ale zapowiedział też wezwanie, na skutek którego chciałby osiągnąć do 66 proc. udziału w kapitale spółki. Wartość całej transakcji może przekroczyć 1,3 mld zł. Jej finansowanie pochodzić ma ze środków własnych i kredytu rewolwingowego.

Agencja S&P, jak podała w komunikacie, dostrzega pozytywy akwizycji Netii, lecz jednocześnie spodziewa się, że oddłużanie Cyfrowego Polsatu będzie przebiegać wolniej niż dotychczas oczekiwali jej analitycy. Według S&P grupa utrzyma wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 3,0-3,5x w latach 2017-2018, później zaś powinien on stopniowo spadać.

Szanse na podniesienie ratingu CP w okresie najbliższych 12 miesięcy agencja S&P ocenia jako niskie. Wzrost oceny do inwestycyjnego BBB- możliwy byłby, gdyby znacznie przekroczono bazowe oczekiwania agencji i trwale obniżono dług netto do EBITDA poniżej 3,0x.

Z kolei ryzyko obniżki ratingu, jak podaje S&P, pozostaje obecnie niewielkie. By do niej doszło CP musiałby sobie radzić gorzej od oczekiwań agencji, między innymi poprzez trwały wzrost długu netto do EBITDA powyżej 3,5x.

Moody’s, inna z trzech największych agencji ratingowych, wciąż ocenia Cyfrowy Polsat na Ba2 z perspektywą pozytywną. To wciąż jednak ocena o „oczko” niżej niż BB+ od S&P (Ba2 w Moody’s odpowiada BB w S&P i Fitch).

Notowane na Catalyst warte 1 mld zł obligacje Cyfrowego Polsatu wyceniane są na 101,81 proc. nominału, co daje im 3,7 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje