czwartek, 18 października 2018

Newsroom

S&P obniża perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu

msd | 21 grudnia 2017
Osiem miesięcy po podniesieniu perspektywy oceny ratingowej medialno-telekomunikacyjnego konglomeratu agencja zdecydowała się ją obniżyć. Na razie spadają więc szanse Cyfrowego Polsatu na rating inwestycyjny.

Sam rating Cyfrowego Polsat pozostaje na poziomie BB+, ale jego perspektywa spadła z pozytywnej do stabilnej, co przynajmniej na pewien czas zmniejsza prawdopodobieństwo na dołączenie spółki do grona emitentów z ratingiem inwestycyjnym (zaczyna się on od BBB-).

Zmiana postrzegania Cyfrowego Polsatu w stosunkowo niedługim okresie wiąże się z planowanym przejęciem Netii. Na razie CP kupił 32 proc. udziałów w Netii, ale zapowiedział też wezwanie, na skutek którego chciałby osiągnąć do 66 proc. udziału w kapitale spółki. Wartość całej transakcji może przekroczyć 1,3 mld zł. Jej finansowanie pochodzić ma ze środków własnych i kredytu rewolwingowego.

Agencja S&P, jak podała w komunikacie, dostrzega pozytywy akwizycji Netii, lecz jednocześnie spodziewa się, że oddłużanie Cyfrowego Polsatu będzie przebiegać wolniej niż dotychczas oczekiwali jej analitycy. Według S&P grupa utrzyma wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 3,0-3,5x w latach 2017-2018, później zaś powinien on stopniowo spadać.

Szanse na podniesienie ratingu CP w okresie najbliższych 12 miesięcy agencja S&P ocenia jako niskie. Wzrost oceny do inwestycyjnego BBB- możliwy byłby, gdyby znacznie przekroczono bazowe oczekiwania agencji i trwale obniżono dług netto do EBITDA poniżej 3,0x.

Z kolei ryzyko obniżki ratingu, jak podaje S&P, pozostaje obecnie niewielkie. By do niej doszło CP musiałby sobie radzić gorzej od oczekiwań agencji, między innymi poprzez trwały wzrost długu netto do EBITDA powyżej 3,5x.

Moody’s, inna z trzech największych agencji ratingowych, wciąż ocenia Cyfrowy Polsat na Ba2 z perspektywą pozytywną. To wciąż jednak ocena o „oczko” niżej niż BB+ od S&P (Ba2 w Moody’s odpowiada BB w S&P i Fitch).

Notowane na Catalyst warte 1 mld zł obligacje Cyfrowego Polsatu wyceniane są na 101,81 proc. nominału, co daje im 3,7 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

 • Cyfrowy Polsat odkupi akcje Netii od Karswell

  27 września 2018
  Medialno-telekomunikacyjny koncern zapłaci cypryjskiej spółce 338,8 mln zł za akcje Netii, które ta wcześniej kupiła w porozumieniu z Cyfrowym Polsatem w ramach wspólnego wezwania.
  czytaj więcej
 • Spadek obrotów obligacjami firm

  10 września 2018
  Wartość sesyjnych obrotów korporacyjnym długiem spadła w sierpniu o 32,5 proc. m/m i 19,9 proc. r/r do 95,3 mln zł. Wciąż ponad połowę handlu stanowiły obligacje pochodzące z publicznych ofert prospektowych, kierowany głównie do inwestorów indywidualnych.
  czytaj więcej
 • Grupa Cyfrowego Polsatu wypracowała 946 mln zł EBITDA w II kwartale

  24 sierpnia 2018
  Medialno-telekomunikacyjny koncern wypracował 650 mln zł gotówki z działalności operacyjnej w II kwartale, a wolne przepływy pieniężne po odsetkach wyniosły 175 mln zł. Pomimo przejęcia Netii zadłużenie grupy praktycznie się nie zmieniło.
  czytaj więcej
 • Cyfrowy Polsat przejmie Eleven Sports

  25 maja 2018
  Cenę za 50 proc. plus jeden udział telewizyjnej stacji sportowej ustalono na 38 mln euro, z czego pierwsza rata w wysokości 18 mln euro zostanie zapłacona na dniach.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje