wtorek, 16 stycznia 2018

Newsroom

S&P obniża perspektywę ratingu Cyfrowego Polsatu

msd | 21 grudnia 2017
Osiem miesięcy po podniesieniu perspektywy oceny ratingowej medialno-telekomunikacyjnego konglomeratu agencja zdecydowała się ją obniżyć. Na razie spadają więc szanse Cyfrowego Polsatu na rating inwestycyjny.

Sam rating Cyfrowego Polsat pozostaje na poziomie BB+, ale jego perspektywa spadła z pozytywnej do stabilnej, co przynajmniej na pewien czas zmniejsza prawdopodobieństwo na dołączenie spółki do grona emitentów z ratingiem inwestycyjnym (zaczyna się on od BBB-).

Zmiana postrzegania Cyfrowego Polsatu w stosunkowo niedługim okresie wiąże się z planowanym przejęciem Netii. Na razie CP kupił 32 proc. udziałów w Netii, ale zapowiedział też wezwanie, na skutek którego chciałby osiągnąć do 66 proc. udziału w kapitale spółki. Wartość całej transakcji może przekroczyć 1,3 mld zł. Jej finansowanie pochodzić ma ze środków własnych i kredytu rewolwingowego.

Agencja S&P, jak podała w komunikacie, dostrzega pozytywy akwizycji Netii, lecz jednocześnie spodziewa się, że oddłużanie Cyfrowego Polsatu będzie przebiegać wolniej niż dotychczas oczekiwali jej analitycy. Według S&P grupa utrzyma wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie 3,0-3,5x w latach 2017-2018, później zaś powinien on stopniowo spadać.

Szanse na podniesienie ratingu CP w okresie najbliższych 12 miesięcy agencja S&P ocenia jako niskie. Wzrost oceny do inwestycyjnego BBB- możliwy byłby, gdyby znacznie przekroczono bazowe oczekiwania agencji i trwale obniżono dług netto do EBITDA poniżej 3,0x.

Z kolei ryzyko obniżki ratingu, jak podaje S&P, pozostaje obecnie niewielkie. By do niej doszło CP musiałby sobie radzić gorzej od oczekiwań agencji, między innymi poprzez trwały wzrost długu netto do EBITDA powyżej 3,5x.

Moody’s, inna z trzech największych agencji ratingowych, wciąż ocenia Cyfrowy Polsat na Ba2 z perspektywą pozytywną. To wciąż jednak ocena o „oczko” niżej niż BB+ od S&P (Ba2 w Moody’s odpowiada BB w S&P i Fitch).

Notowane na Catalyst warte 1 mld zł obligacje Cyfrowego Polsatu wyceniane są na 101,81 proc. nominału, co daje im 3,7 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Cyfrowy Polsat S.A.

 • Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na akcje Netii

  05 grudnia 2017
  Po zakupie pakietu 33 proc. akcji Netii medialno-telekomunikacyjny koncern ogłosił wezwanie na drugie tyle udziałów. Zrealizuje je wespół z cypryjską spółką powiązaną, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.
  czytaj więcej
 • Cyfrowy Polsat chce przejąć Netię

  05 grudnia 2017
  Medialno-telekomunikacyjny koncern nabył 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Docelowo, poprzez wezwanie, chce zwiększyć udziały w kapitale przejmowanego podmiotu do 66 proc.
  czytaj więcej
 • Dług netto Cyfrowego Polsatu przestał spadać

  09 listopada 2017
  Wprawdzie zadłużenie finansowe medialno-telekomunikacyjnej grupy ponownie spadło, ale z powodu słabszego gotówkowo kwartału sam dług netto oraz wskaźnik dług netto/EBITDA zakończyły trwające półtora roku delewarowanie. Refinansowanie taniejących ostatnio obligacji nie jest brane pod uwagę.
  czytaj więcej
 • Indeks Rynku Obligacji (06.10)

  09 października 2017
  Ostatnie trzy tygodnie to duża zmiana w cenach obligacji notowanych na rynku Catalyst. Po wielu tygodniach systematycznego wzrostu, tym razem miała miejsce korekta, podczas której spadły ceny obligacji wielu interesujących emitentów.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje