sobota, 02 grudnia 2023

Newsroom

Sierpniowa sprzedaż obligacji detalicznych sięgnęła 6 mld zł

msd | 14 września 2022
Inwestorzy kupili w sierpniu obligacje oszczędnościowe za 6,06 mld zł wobec 10,33 mld zł w lipcu i 14,07 mld zł w czerwcu, wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów.

Ogłoszone przez resort finansów wyniki sierpniowej sprzedaży detalicznych obligacji skarbu państwa (6,06 mld zł) były tylko nieznacznie wyższe od szacowanych przez nas na początku września 5,9 mld zł. MF potwierdziło też informacje na temat popularności poszczególnych serii. Największym wzięciem cieszyły się czteroletnie papiery antyinflacyjne, na które inwestorzy wyłożyli 2,9 mld zł (dwa tygodnie temu wskazywaliśmy na ponad 2,8 mld zł). Drugie miejsce, z 1,7 mld zł popytu, ponownie przypadało natomiast stosunkowo świeżym w ofercie resortu obligacjom 12-miesięcznym.

Na emerytalne dziesięciolatki nabywcy przeznaczyli zaś 492 mln zł, a na dwuletnie papiery z oprocentowaniem opartym o główną stopę NBP (plus 0,25 pkt proc. marży) trafiło zaś 416 mln zł. Trzymiesięczna seria oprocentowana na skromne 3 proc. w skali roku przyciągnęła zaś 259 mln zł, co i tak było wynikiem lepszym niż w przypadku nowych stałokuponowych trzylatek (222 mln zł). Jak zwykle, stawkę zamknęły sześcio- i dwunastoletnie obligacje rodzinne, na które beneficjenci programu Rodzina 500+ przeznaczyli w sumie 64 mln zł.

Mimo sierpniowego schłodzenia popytu na papiery oszczędnościowe względem lipca i sierpnia, ich sprzedaż osiągnęła trzeci najlepszy wynik w historii, a przez osiem miesięcy tego roku MF wyemitowało już 47,3 mld zł obligacji detalicznych. W całym rekordowym 2021 r. było to 43,3 mld zł, ale przy znacznie większym udziale papierów zaledwie o trzymiesięcznym okresie spłaty (52 proc. wobec 19,7 proc. po ośmiu miesiącach tego roku). 

We wrześniu MF oferuje obligacje oszczędnościowe na tych samych warunkach, co miesiąc wcześniej. W październiku propozycja resort powinna jednak ulec zmianie, przynajmniej w zakresie 12- i 24-miesięcznych papierów, których oprocentowanie opiera się o stopę referencyjną (w ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła ją z 6,5 do 6,75 proc.). Kolejną zmianą ma być też rozszerzenie sieci dystrybucji. Jedynego dotychczasowego oferującego – PKO BP – wesprzeć ma też Bank Pekao.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje