czwartek, 18 lipca 2019

Newsroom

Składki na BFG rosną o 26,9 proc. r/r

msd | 21 lutego 2019
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła łączną kwotę składek na fundusz gwarancyjny oraz fundusz przymusowej restrukturyzacji banków na 2,79 mld zł w 2019 r. wobec 2,2 mld zł przed rokiem.

W tym roku banki będą musiały zapłacić przeszło dwukrotnie wyższa składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji – 2 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej. Rada BFG obniżyła zaś składkę na fundusz gwarancyjny, z 1,24 mld zł do 0,79 mld zł. 

Co istotne, zwiększoną ponad dwukrotnie składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banki będą w pełni księgować w I kwartale, co najpewniej odbije się na wynikach całego sektora.

Wciąż natomiast waży się kwestia innych kosztów, która zostaną nałożone na banki. W czwartek na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, rozpoczętym jeszcze w środę, trwa rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej z prac nad przedstawionym przez prezydenta projektem „ustawy frankowej”. 

Prezydencki projekt, z uwzględnieniem poprawek, przewiduje, że z wpłat do funduszu konwersji, który ma służyć „odwalutowaniu” kredytów, wyłączone zostaną banki znajdujące się w postępowaniu naprawczym. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • Pierwszy wyrok skazujący w sprawie PCZ

  12 lipca 2019
  Wobec wrocławskiej adwokat Anny D., której klientem był Romulad Ś., twórca PCZ, sąd wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności, wynika z informacji podanych przez tvn24.pl.
  czytaj więcej
 • KNF chce okresu przejściowego dla ofert publicznych po 21 lipca

  11 lipca 2019
  Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że tam, gdzie to możliwe, zamiast polskiej ustawy o ofercie stosowane będą postanowienia unijnego rozporządzenia, którego zapewne już nie uda się wprowadzić do krajowego porządku prawnego w założonym terminie.
  czytaj więcej
 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej
 • Wchodzą nowe obligacje bankowe

  13 lutego 2019
  Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o BFG, co pozwoli wprowadzić do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj bankowego długu, czyli obligacje nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej

Emisje