niedziela, 19 maja 2019

Newsroom

Składki na BFG rosną o 26,9 proc. r/r

msd | 21 lutego 2019
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła łączną kwotę składek na fundusz gwarancyjny oraz fundusz przymusowej restrukturyzacji banków na 2,79 mld zł w 2019 r. wobec 2,2 mld zł przed rokiem.

W tym roku banki będą musiały zapłacić przeszło dwukrotnie wyższa składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji – 2 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej. Rada BFG obniżyła zaś składkę na fundusz gwarancyjny, z 1,24 mld zł do 0,79 mld zł. 

Co istotne, zwiększoną ponad dwukrotnie składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banki będą w pełni księgować w I kwartale, co najpewniej odbije się na wynikach całego sektora.

Wciąż natomiast waży się kwestia innych kosztów, która zostaną nałożone na banki. W czwartek na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, rozpoczętym jeszcze w środę, trwa rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej z prac nad przedstawionym przez prezydenta projektem „ustawy frankowej”. 

Prezydencki projekt, z uwzględnieniem poprawek, przewiduje, że z wpłat do funduszu konwersji, który ma służyć „odwalutowaniu” kredytów, wyłączone zostaną banki znajdujące się w postępowaniu naprawczym. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • UKNF powiadomił prokuraturę o kolejnych sprzedawcach obligacji GetBacku

  23 kwietnia 2019
  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wpisał na listę ostrzeżeń publicznych 10 podmiotów, które pośredniczyły w sprzedaży obligacji GetBacku. Do prokuratury złożono zaś zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
  czytaj więcej
 • Weksle na marginesie, ale to się może zmienić

  18 kwietnia 2019
  Ponure prognozy zakładają, że jakaś część rynku obligacji korporacyjnych w niedalekiej przyszłości mogłaby zostać zastąpiona wekslami. Na razie propozycji zakupu tych instrumentów wciąż jest niewiele, ale te, które znajdujemy, pełnymi garściami czerpią z wyłączenia spod ustawy o ofercie publicznej.
  czytaj więcej
 • Niejednoznaczna ocena postępowań restrukturyzacyjnych

  19 lutego 2019
  Próbujących wyjść na prostą firm, które wybierają drogę postępowań restrukturyzacyjnych, wciąż przybywa. Efektywność tej procedury pozostawia jednak wiele do życzenia, bo liczba zatwierdzonych układów jest niższa od umorzonych restrukturyzacji – wynika z raportu przygotowanego przez Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja i SpotData.
  czytaj więcej
 • Wchodzą nowe obligacje bankowe

  13 lutego 2019
  Prezydent właśnie podpisał nowelizację ustawy o BFG, co pozwoli wprowadzić do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj bankowego długu, czyli obligacje nieuprzywilejowane.
  czytaj więcej

Emisje