piątek, 29 maja 2020

Newsroom

Składki na BFG rosną o 26,9 proc. r/r

msd | 21 lutego 2019
Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła łączną kwotę składek na fundusz gwarancyjny oraz fundusz przymusowej restrukturyzacji banków na 2,79 mld zł w 2019 r. wobec 2,2 mld zł przed rokiem.

W tym roku banki będą musiały zapłacić przeszło dwukrotnie wyższa składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji – 2 mld zł wobec 0,96 mld zł rok wcześniej. Rada BFG obniżyła zaś składkę na fundusz gwarancyjny, z 1,24 mld zł do 0,79 mld zł. 

Co istotne, zwiększoną ponad dwukrotnie składkę na fundusz przymusowej restrukturyzacji banki będą w pełni księgować w I kwartale, co najpewniej odbije się na wynikach całego sektora.

Wciąż natomiast waży się kwestia innych kosztów, która zostaną nałożone na banki. W czwartek na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, rozpoczętym jeszcze w środę, trwa rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej z prac nad przedstawionym przez prezydenta projektem „ustawy frankowej”. 

Prezydencki projekt, z uwzględnieniem poprawek, przewiduje, że z wpłat do funduszu konwersji, który ma służyć „odwalutowaniu” kredytów, wyłączone zostaną banki znajdujące się w postępowaniu naprawczym. 

Więcej wiadomości kategorii Prawo

 • GPW przymknie oko na publikację sprawozdań po terminie

  22 kwietnia 2020
  Spółki z alternatywnego systemu obrotu NewConnect i Catalyst dostały dodatkowe dwa miesiące na publikację sprawozdań rocznych za 2019 r. Te pierwsze będą też miały dodatkowe 45 dni na przekazanie raportów za I kwartał tego roku.
  czytaj więcej
 • Zdalne zgromadzenia obligatariuszy już możliwe

  20 kwietnia 2020
  W życie weszła zmiana w ustawie o obligacjach, która zakłada, że udział w zgromadzeniach obligatariuszy jest możliwy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, o ile tylko warunki emisji wyraźnie tego nie zakazują.
  czytaj więcej
 • Najbliższe sprawozdania finansowe nawet o dwa miesiące później

  09 kwietnia 2020
  Spółki giełdowe dostały dodatkowe dwa miesiące na przygotowanie raportów za 2019 r. oraz I kwartał 2020 r. Nie dotyczy to jednak podmiotów z NewConnect i większości spółek notowanych tylko na rynku obligacji Catalyst.
  czytaj więcej
 • Nadchodzą zdalne zgromadzenia obligatariuszy

  08 kwietnia 2020
  W ustawie o obligacjach znajdzie się doprecyzowanie mówiące o możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu obligatariuszy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiany mogą też objąć warunki sprawozdań załączanych do propozycji nabycia obligacji, wynika z projektu ustawy uzupełniającej tzw. tarczę antykryzysową.
  czytaj więcej

Emisje