wtorek, 18 czerwca 2019

Newsroom

Słabe półrocze funduszy obligacji korporacyjnych

ben | 04 lipca 2018
Pierwszych sześć miesięcy roku zarządzający funduszami polskich obligacji korporacyjnych raczej nie mogą zaliczyć do specjalnie udanych, a na pewno był to dla nich niełatwy okres w pracy. Uzyskana w tym czasie średnia stopa zwrotu wyniosła zaledwie 0,23 proc., podczas gdy po tym samym czasie rok wcześniej było to 1,72 proc.

Osiągnięte w pierwszym półroczu wyniki zawierają się w przedziale od -1,8 proc. (Millennium Obligacji Korporacyjnych ) do +2,2 proc. (Ipopema Obligacji Korporacyjnych). Warto tu zwrócić uwagę, że fundusz Ipopemy działa krócej niż rok, co ma znaczenie o tyle, że problemy wywołane aferą GetBack nie dotknęły go w takim stopniu, jak część jego konkurentów.

Ogólnie, choć średnia wskazywałaby na znaczne pogorszenie wyników w porównaniu z zeszłym rokiem, sytuacja pod tym względem wbrew pozorom nie była wcale taka najgorsza. W końcu sześć z 20 funduszy zaliczanych do kategorii polskich obligacji korporacyjnych zanotowało zysk przekraczający 1 proc., co w takich warunkach rynkowych z jakimi mieliśmy do czynienia w drugim kwartale, należy uznać za wynik przyzwoity. Fakt, że dziewięć funduszy przyniosło stratę, jednak w ponad połowie przypadków nie przekraczała 1 proc.

Wydaje się, że najgorsze, co mogło spotkać fundusze obligacji korporacyjnych po wybuchu afery GetBacku, już się wydarzyło. Otwartym pytaniem pozostaje to jak długo rynek będzie wracał do stanu względnej równowagi. Tygodnie, miesiące czy lata?

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 29 czerwca 2018 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje