wtorek, 22 października 2019

Newsroom

SPMW Rating kończy działalność jako agencja ratingowa

msd | 10 października 2018
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych na wniosek spółki SPMW Rating wyrejestrował ją z listy agencji ratingowych.

Wyrejestrowanie SPMW nastąpiło jeszcze przed wydaniem pierwszego ratingu. Spółka nie komentuje decyzji o rezygnacji z obecności na liście Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się natomiast, że SPMW uznała za nieopłacalne działanie agencji ratingowej w formule start-up. Popyt na usługi spółki okazał się niewystarczający, między innymi z powodu powstającej przy GPW państwowej agencji ratingowej. Na przeszkodzie rozwoju ratingowego biznesu stanęła też afera GetBacku.

SPMW Rating została wpisana przez ESMA na listę agencji ratingowych w marcu tego roku. Pierwsze oceny miała wydać nie wcześniej niż w lipcu.

Z naszych informacji wynika, że na bazie zbudowanego modelu ratingowego, który zyskał akceptację ESMA, spółka prawdopodobnie będzie chciała rozwinąć inny biznes, ale niekoniecznie wymagający rejestracji.

Tymczasem w lipcu tego roku Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej zawarły umowę inwestycyjną na utworzenie własnej agencji ratingowej na bazie powołanej w czerwcu 2014 r. spółki Instytut Analiz i Ratingów. Nowa agencja ma rozpocząć działalność operacyjną w tym półroczu, ale do wydawania ratingów potrzebna jej będzie rejestracja w ESMA.

W Polsce działa obecnie pięć agencji ratingowych. Oprócz wielkiej trójki (S&P, Moody’s i Fitch), oceny wydają też EuroRating oraz INC Rating. Ostatnia z nich kieruje jednak swoją ofertę do jednostek samorządu terytorialnego i spółek komunalnych.

Więcej wiadomości kategorii Ratingi

Emisje