środa, 25 maja 2022

Newsroom

Spółki energetyczne i SP mają porozumienie ws. prac nad wydzieleniem aktywów węglowych

msd | 23 lipca 2021
Enea, Energa, PGE i Tauron zawarły porozumienie ze skarbem państwa dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych do osobnego podmiotu.

Wedle założeń, wszystkie aktywa węglowe poszczególnych grup kapitałowych zostaną zintegrowane w spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która docelowo ma działać pod firmą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

„(…) Strony porozumienia dostrzegają potrzebę koordynacji współpracy w planowanym procesie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w NABE. W ramach porozumienia, strony deklarują wzajemną wymianę niezbędnych informacji, w tym dotyczących struktur organizacyjnych, realizowanych procesów i założeń dla kierunku transformacji, których przekazanie nie narusza przepisów prawa. Porozumienie pozwoli na sprawną i efektywną realizację procesu mającego na celu utworzenie NABE” – podała każda ze spółek w osobnych komunikatach. 

Nadal nie określono jednak, czy wydzieleniu z grupa energetycznych (i ewentualnie w jakiej skali) podlegać będą również zobowiązana powiązane z aktywami węglowymi.

Na Catalyst notowane są obligacje PGE (1,4 mld zł), Enei (2 mld zł) oraz Tauronu (1 mld zł). 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Archicom znów bez długu netto

  24 maja 2022
  Kontrolowany przez Echo Investment wrocławski deweloper czwarty kwartał z rzędu utrzymał przewagę środków pieniężnych nad zadłużeniem odsetkowym.
  czytaj więcej
 • Góra gotówki w Atalu

  24 maja 2022
  Po kolejnym kwartale wysokich przepływów operacyjnych deweloperska grupa miała prawie 686 mln zł środków pieniężnych. Po raz pierwszy w giełdowej historii Atalu przekraczały one wartość posiadanego zadłużenia odsetkowego.
  czytaj więcej
 • PKO BP ogranicza nadpłynność

  24 maja 2022
  Skonsolidowany zysk netto bankowego lidera przekroczył 1,4 mld zł w I kwartale, ale jego współczynniki kapitałowe znalazły się najniżej od marca 2020 r., a wskaźnik pokrycia płynności zanotował najniższą wartość od 2019 r.
  czytaj więcej
 • Dom Development spokojny o przyszłość

  23 maja 2022
  Już po raz ósmy z rzędu deweloper zamknął kwartał z gotówką netto, wyrażając przekonanie, że do kryzysu na rynku mieszkaniowym jest bardzo daleko. Na znak bardzo dobrej kondycji finansowej chce wypłacić ponad 268 mln zł dywidendy.
  czytaj więcej