czwartek, 25 lutego 2021

Newsroom

Sprzedaż obligacji skarbowych wróciła powyżej 2 mld zł

msd | 14 października 2020
Resort finansów sprzedał we wrześniu 2,24 mld zł obligacji oszczędnościowych. Po dziewięciu miesiącach tego roku licznik wskazuje już 21,22 mld zł.

Wrześniowa sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa, która sięgnęła 2,24 mld zł, była o 18,8 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej oraz o 42,3 proc. wyższa niż przed rokiem, wynika z najświeższych danych Ministerstwa Finansów.

Piąty miesiąc z rzędu największym zainteresowaniem cieszyły się najkrótsze obligacje o trzymiesięcznym terminie do wykupu, które oferują 0,5 proc. odsetek w skali roku. Popyt na nie (1,06 mld zł) wygenerował blisko połowę całkowitej sprzedaży we wrześniu. Niezmiennie, drugie i trzecie miejsce przypadało tzw. antyinflacyjnym czterolatkom (753 mln zł) oraz stałokuponowym obligacjom dwuletnim (278 mln zł). Na indeksowane inflacją emerytalne 10-latki trafiała średnio co 20 złotówka (123 mln zł), a najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się trzylatki z ogólnodostępnej oferty (12 mln zł) i papiery zarezerwowane dla beneficjentów programu 500+ (14 mln zł, łącznie dla obligacji sześcio- i 12-letnich).

Po dziewięciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych wynosiła już 21,22 mld zł, czym tylko umocniono rekord ustanowiony w ubiegłym miesiącu. W tym tempie całoroczny popyt na dług skarbowy od inwestorów indywidualnych ma szansę pobić zeszłoroczny rekord (17,3 mld zł) o około 10 mld zł. 

Na 21,22 mld zł sprzedanych w tym roku detalicznych skarbówek prawie 9,11 mld zł przypada na antyinflacyjne czterolatki (42,9 proc.), które do kwietnia cieszyły się rekordową popularnością. Od maja minister finansów obniżył ich oprocentowanie. Na drugim miejscu wśród tegorocznych emisji znajdują się zaś papiery trzymiesięczne (6,85 mld zł), co poniekąd dowodzi, że wysokie statystyki sprzedaży są pochodną ich krótkiego tenoru (te same pieniądze mogą się pojawić w statystykach MF do czterech razy w roku).

Z ostatnich dostępnych informacji, wynika, że po siedmiu miesiącach tego roku zadłużenie z tytułu obligacji trzymiesięcznych rosło o 646 mln zł do 2,06 mld zł. Największy wzrost zadłużenia notowano natomiast na papierach czteroletnich (wzrost o 7,17 mld zł) i 10-letnich (1,12 mld zł). 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje