sobota, 02 grudnia 2023

Newsroom

TSUE: Banki nie mogą dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

msd | 16 lutego 2023
W przypadku unieważnienia umowy kredytu hipotecznego bank nie może dochodzić od konsumenta wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, wynika z opinii rzecznika generalnego TSUE.

W opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynagrodzenie za korzystanie z kapitału może ewentualnie przysługiwać tylko konsumentom. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna jednak należeć do krajowych sądów. Natomiast banki nie mogą domagać się od konsumentów wynagrodzenia za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytowej – uznał rzecznik generalny TSUE. Jak wyjaśnił, nie pozwalają bowiem na to przepisy.

Sama opinia rzecznika generalnego TSUE nie ma charakteru wiążącego, ale na ogół wskazuje kierunek orzeczenia. A to spodziewane jest za kilka miesięcy.

W czwartek o godz. 11 indeks WIG-Banki spada o 3,11 proc. Najmocniej tracą akcje Banku Millennium (-6,5 proc.), mBanku (-4,5 proc.) oraz PKO BP (-4,1 proc.).

Na Catalyst notowane są obligacje siedmiu banków komercyjnych. Najniższej wyceniane są podporządkowane papiery Banku Millennium – serie MIL1227 i MIL0129 sprzedający kwotują na 84,99 i 82,74 proc. nominału, w każdym przypadku sięgającego po 500 tys. zł, co wydanie ogranicza dostępność papierów dla drobnych inwestorów.

Więcej wiadomości kategorii Prawo