środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Udany początek roku dla funduszy obligacji korporacyjnych

ben | 03 lutego 2017
W przeciwieństwie do posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji skarbowych czy uniwersalnych, większość inwestujących w fundusze obligacji korporacyjnych nie powinna mieć powodów do zmartwienia.

Pierwszy miesiąc nowego roku fundusze lokujące aktywa głównie w obligacjach emitowanych przez przedsiębiorstwa zakończyły ze średnią stopą zwrotu w wysokości 0,11 proc. Wspomniane na wstępie fundusze polskich obligacji skarbowych zanotowały w tym czasie średnią stratę rzędu -0,21 proc., a uniwersalne -0,39 proc. To, że ostatnie miesiące nie należały do szczególnie udanych dla papierów skarbowych, najlepiej widać po wynikach za ostatnie 12 miesięcy. Podczas gdy fundusze obligacji firm zarobiły średnio 2,91 proc., fundusze skarbowe i uniwersalne zanotowały straty, odpowiednio -0,47 proc. i -0,19 proc.

Koszulkę lidera nadal dzierży Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN, który styczeń zamknął 0,5 proc. wzrostem wartości aktywów netto przypadających na certyfikat. Zestawienie zamyka z kolei Novo Obligacji Przedsiębiorstw z całkiem sporą strata wynoszącą -1,64 proc.

W sumie na 19 funduszy należących do tej kategorii (z wyłączeniem FIZ-ów, które wyceniają aktywa rzadziej niż raz w miesiącu), tylko trzy zanotowały stratę, przy czym poza wspomnianym funduszem Novo, były one niezbyt pokaźne i nie przekroczyły 0,1 proc. (chodzi o AGIO Kapitał i Eques Obligacji).

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 31 stycznia 2017 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje