sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Umorzenia w Michael/Ström OK FIZ ustają

msd | 03 lutego 2023
Grudniowy powrót do pierwotnego zarządzającego przyniósł oczekiwany skutek – funduszowi udało się zatrzymać trwający kilka miesięcy exodus klientów.

Między 19 grudnia a 16 stycznia uczestnicy funduszu Michael/Ström Obligacji Korporacyjnych złożyli żądania wykupu 4,5 tys. certyfikatów inwestycyjnych o wartości 5,57 mln zł (tj. 13 proc. aktywów netto). Fundusz obsłużył je w całości i po raz pierwszy od zeszłorocznych wakacji nie musiał korzystać ze statutowego bezpiecznika, pozwalającego ograniczyć wykup certyfikatów do 15 proc. wartości aktywów netto.

W ostatnich dniach grudnia MM Prime TFI ponownie powierzyło zarządzanie funduszem Michael/Ström Domowi Maklerskiemu, który był jego inicjatorem i zarządzającym aż do lipca 2022 r. A sam fundusz wrócił do macierzystej nazwy, po tym jak kilka miesięcy funkcjonował jako Stabilny Fundusz Obligacji Korporacyjnych FIZ.

Mimo dodatnich stóp wzrostu, kilkumiesięczny rozwód pomiędzy MM Prime TFI i M/S DM fundusz przypłacił jednak utratą dwóch trzecich aktywów. Jeszcze w połowie ubiegłego roku miał on bowiem 111,7 mln zł aktywów netto wobec 36,9 mln zł obecnie.

Według ostatniego sprawozdania, na koniec 2022 r. największą pozycję w portfelu M/S OK FIZ stanowiły obligacje Cordii, odpowiadające za 8,45 proc. jego aktywów. W obligacjach P.A. Novej i Echa Investment fundusz miał z osobna po ponad 6,3 proc. aktywów, a przeszło 4-proc. udział w portfelu wykazywały też papiery Cavatiny, P4, Voxela, a także nienotowany na GPW dług Budleksu.

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

 • Michael/Ström uruchamia fundusz obligacji dużych spółek

  24 marca 2023
  Broker utworzył zamknięty fundusz, który będzie inwestował w dług największych przedsiębiorstw, w tym kontrolowanych przez skarb państwa lub z nadanym ratingiem inwestycyjnym. Liczy, że w ten sposób trafi w gusta bardziej konserwatywnych inwestorów niż w swoim dotychczasowym funduszu obligacji korporacyjnych.
  czytaj więcej
 • Aktywa funduszy firm minimalnie w dół

  16 marca 2023
  W lutym aktywa funduszy obligacji korporacyjnych spadły o 0,6 proc. lub o 46 mln zł, po tym jak w styczniu zanotowały pierwszy wzrost od września 2021 r. Nadal nie można więc mówić o przełamaniu tendencji.
  czytaj więcej
 • Ponownie solidne napływy do Rentiera

  16 marca 2023
  Wyspecjalizowany w długu prywatnym fundusz Rentier FIZ pozyskał 16,8 mln zł z publicznej oferty certyfikatów inwestycyjnych.
  czytaj więcej
 • Czwarty z kolei miesiąc na plusie

  03 marca 2023
  Zgodnie z przewidywaniami, stopy zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych pną się w górę i w ujęciu rocznym znalazły się najwyżej od dwóch lat, w czym tym razem nie przeszkodziła nawet widoczna w lutym przecena obligacji skarbowych.
  czytaj więcej