niedziela, 24 listopada 2024

Newsroom

WIBOR spadł po czwartkowej decyzji RPP

msd | 8 lipca 2022
Dzień po niższej niż oczekiwał rynek podwyżce stóp procentowych trzy- i sześciomiesięczne stawki WIBOR zanotowały pierwsze w tym cyklu głębsze spadki.

Na piątkowym fixingu trzymiesięczny WIBOR spadł o 6 pb. do 7,08 proc., a stawka sześciomiesięczna obniżyła się o 5 pb. do 7,38 proc. I jak na razie, są to największe spadki od początku października, gdy Rada Polityki Pieniężnej niejako z zaskoczenia rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. Według ekonomistów mBanku, teraz cykl ten może zbliżać się ku końcowi, za czym przemawiać miałaby także piątkowa korekta stawek WIBOR.

W miniony czwartek RPP podniosła wysokość stopy referencyjnej o 50 pb. do 6,5 proc. Decyzja ta, podyktowana prawdopodobnie obawami Rady o poziom wzrostu gospodarczego, nie sprostała jednak rynkowym oczekiwaniom. Konsensus mówił bowiem o podwyżce rzędu 75 pb.

W piątek po południu rynek terminowy wycenia, że trzymiesięczny WIBOR wyniesie w październiku około 7,9 proc. w stosunku do kwotowań przekraczających 8,2 proc. jeszcze dzień wcześniej.

Gdyby zatem przekonanie rynku o nadchodzącym końcu cyklu stóp procentowych w okolicach 7 proc. zaczęło nabierać na sile, stawki WIBOR prawdopodobnie przestałyby się w końcu systematycznie piąć w górę, oddalając nas też od scenariusza dalszego gwałtownego wzrostu oprocentowania notowanych na Catalyst złotowych obligacji firm.

Aktualnie 186 z 221 notowanych na Catalyst złotowych serii obligacji ma zmienny kupon, oparty na stawkach WIBOR, najczęściej sześciomiesięcznych. Średnie oprocentowanie tych papierów wynosi obecnie 9,54 proc. Gdyby jednak już dziś wszystkie one miały wejść w nowy okres odsetkowy po bieżących WIBOR-ach, przeciętny kupon podskoczyłby do 11,04 proc.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst