wtorek, 21 maja 2019

Newsroom

Wyceny funduszy obligacji korporacyjnych wracają do normy

ben | 06 sierpnia 2018
Po okresie nerwowej wyprzedaży związanej z aferą GetBacku, notowania na Catalyst powoli wracają do normy. Widać to po wynikach funduszy, choć nie wszystkich.

W lipcu średnia stopa zwrotu funduszy zaliczanych do kategorii polskich obligacji korporacyjnych podliczyliśmy na 0,12 proc. To mniej niż przeciętne miesięczne zyski generowane przez nie na przykład w zeszłym roku, ale trzeba zauważyć, że w dużej mierze została zaniżona przez wyniki jednego funduszu. BPS Obligacji Korporacyjnych zanotował w lipcu stratę w wysokości 1,63 proc. i choć nie był jedynym, który zakończył miesiąc na minusie, to jednak spadki wartości jednostek uczestnictwa jeszcze trzech innych funduszy były stosunkowo niewielkie, bo nie przekraczały 0,1 proc.

Warto też wspomnieć o niecodziennym działaniu podjętym przez BPS TFI, które zarządza wspomnianym BPS Obligacji Korporacyjnych. Towarzystwo, właśnie ze względu na wyniki, zdecydowało o czasowej rezygnacji z pobierania opłaty za zarządzanie tym funduszem (z pobierania opłaty zrezygnowano także w przypadku funduszu BPS Płynnościowy).

Ponad połowa funduszy może pochwalić się co najmniej 0,2-proc. zyskami, a najlepsze nawet ponad 0,5-proc. Liderem miesięcznego zestawienia został Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+0,59 proc.). Na kolejnych pozycjach, niewiele mu stepując, uplasowały się Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (+0,58 proc.) i Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (+0,52 proc.).

Stopy zwrotu funduszy polskich obligacji korporacyjnych na 31 lipca 2018 roku

Więcej wiadomości kategorii Fundusze

Emisje